Baba mesleğinin devam ettirmeye çalışıyor

Iğdır’da 30 yıldan daha uzun süredir Keçecilik yapan Veysel Balcı, kaybolmaya yüz tutan mesleği yaşatmaya devam ediyor. Bir zamanlar evlerimizin başköşesinde yer alan keçe zamana meydan okumaya devam ediyor. 35 senedir Keçecilikle uğraşan Veysel Balcı, "Baba mesleğini devam ettiriyoruz. Ben yaklaşık 35 yıldır bu mesleğin içindeyim. Eskiden Keçeciliğe çok rağbet vardı. Şu anda rağbet eskisi gibi değil” şeklinde konuştu.

Durma noktasına geldi

Bu mesleğe rağbetin her geçen gün azaldığı ve bitme noktasına geldiğini belirten Balcı, “Satış olmadığı için bu meslekle uğraşanların sayısı da azalıyor. Eskiden Keçecilik yapan dokuz kişiydik. Şimdi bu mesleği ben tek yapıyorum. Normalde tek olduğum için şu an başımızı kaşıyacak zamanız olmamalıydı. Ama bazen 2 ay, bazen 3 ay siftah etmediğimiz günler oluyor. Yılın 3-4 ayı çalışıyor, diğer aylarda ise oturuyoruz. Zaten kazandığımızı da giderlerimize veriyoruz” dedi.

Devletten destek bekliyoruz

Balcı, “Satış olmadığı için bu meslekle uğraşanların sayısı da azalıyor. Eskiden Keçecilik yapan dokuz kişiydik. Şimdi bu mesleği ben tek yapıyorum. Normalde tek olduğum için şu an başımızı kaşıyacak zamanız olmamalıydı. Ama bazen 2 ay, bazen 3 ay siftah etmediğimiz günler oluyor. Yılın 3-4 ayı çalışıyor, diğer aylarda ise oturuyoruz. Zaten kazandığımızı da giderlerimize veriyoruz” ifadelerini kullandı.