Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre 2018 yılında, Illinois, Indiana ve Wisconsin eyaletlerinde iflas eden çiftçi sayısı 2008 yılı ile karşılaştırıldığında ikiye katlandı. North Dakota ve Arkansas'ı içine alan eyaletlerde de çiftliklerdeki iflas oranı yüzde 96'ya yükseldi.

İflasa neden ticaret savaşları mı?

Habere göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amerikan tarım ürünlerinin en büyük alıcılarından Meksika ve Çinle olan ticari savaşları ülkenin tarım pazarı ve çiftçilerin gelirleri üzerinde daha fazla baskı oluşturdu.

ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatında ekstra gümrük vergisi uygulamaya başlamasıyla Meksika ve Çin de benzeri bir adımı ABD'ye uygulamıştı.

Nedenlerden biri süt fiyatlarının düşük olması

Gazeteye göre, hem ülkedeki düşük süt fiyatları hem de Meksika ve Çin'den gelen peynire karşılık olarak uygulanan gümrük vergisi, çiftçilerin bu pazardan çekilmelerine neden oldu.

İflaslardaki artışa karşın çiftçilerin para kaybederken tarım ve hayvancılığa devam ettikleri vurgulanırken, USDA'nın tahminlerine göre 2018 yılında ortalama bir Amerikalı çiftçinin geliri bin 548 dolar düştü.

Daha fazla çiftçi borç batağına girecek

Tarım kiralayıcıları, iflas avukatları ve çiftçi danışmanları daha fazla çiftçinin borç yatağına gireceği uyarısı yaparken bankalar ise çiftçilere bu ilkbahardaki hasat döneminde ihtiyaç duydukları krediyi vermekte direniyor.

Gazete ayrıca Amerikalı çiftçilerin, Trump yönetiminin Çin ile yaptığı ticaret savaşları sırasında kaybettikleri pazar payını geri almayı umduklarını aktardı.