Misket elması ile ünlü Amasya'da, kökeni Uzak Doğu olan, içerdiği besin değeri nedeniyle "ölümsüzlük meyvesi" olarak adlandırılan hünnabın dikim alanları giderek artıyor. Amasyalı bazı çiftçiler en önemli geçim kaynaklarından biri olan misket elmasının yerine bakımı daha ucuz, getirisi daha fazla olduğu için hünnap meyvesini tercih ediyor.

157 ton üretiliyor

Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Şeker, Türkiye'deki hünnap üretiminin büyük bir kısmının Amasya'dan karşılandığını söyledi. Amasya elması olarak bilinen misket elması ile ünlü kentte son yıllarda hünnap ekim alanlarının giderek arttığına işaret eden Şeker, Amasya'da 5 yıl önce 40 dekar alanda hünnap yetiştirildiğini anlattı. Şeker, yıllar içinde hünnap dikilen alanların genişlediğini belirterek, "Hünnap üretiminde 142 dekar dikim alanına sahip Amasya, 157 ton üretimle Türkiye'de birinci sırada yer almaktadır. Hedefimiz hünnap üretimini 200 dekar alana çıkarmaktır." dedi.

Hünnap’ın üretim maliyeti düşük

Ölümsüzlük meyvesinin kolay yetiştirilmesine rağmen Türkiye'de fazla tanınmadığı için tercih edilmediğini dile getiren Şeker, şunları aktardı: "Hünnap meyvesi, yetiştirilmesi oldukça kolay, az masraflı, ekonomik değeri yüksek olan bir üründür. Ürünün eylül ayı itibarıyla hasadına başlanır, ekim sonuna kadar devam eder. Üretici bakımından maliyeti oldukça düşük olan ürünün katma değer açısından getirisi yüksektir. Fiyatı tüketim yerlerinde 7 ile 10 lira arasında değişmektedir. Ben çiftçilerimize bu ürünü yetiştirmelerini de ayrıca tavsiye ediyorum."

Amasya Hünnap ile meşhur olacak

Amasya'da hünnap üretimini başlatan ve kentte en geniş alanda hünnap üretimi yapan Ahmet Karan da Türkiye'de hünnap ihtiyacının büyük bölümünü karşıladıklarını, hedeflerinin ihracat olduğunu vurguladı. Karan, 300 dönümlük arazisinin 130 dönümünde 13 bin ağaçla 6 senedir hünnap yetiştirdiğini belirterek, "Amasya ilerleyen yıllarda elmasından daha fazla hünnabı ile meşhur olacak. Biz kendi bahçemizde yaklaşık 13 bin ağaç hünnap yetiştirdik. Bunun 8 bini meyve veren, 5 bini yeni dikim. Hünnabı Amasya'ya Türkiye'ye kazandırmaya çalışıyoruz. Amasya hünnap cenneti olacak." diye konuştu.