Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, bölgede 114 bin dekar alana buğday, 17 bin dekar alana arpa, 87 bin dekar alana ayçiçeği, 24 bin 500 dekar alana kanola ve 25 bin dekar alana mısır ekildiğini bildirdi.

Sezgin, borsada 10 Haziran'dan bugüne kadar 7 bin ton buğday, 2 bin 500 ton kanola ve 2 bin ton civarında da arpanın işlem gördüğünü belirtti.

Ürünlerini borsada değerlendirmek isteyenlerin borsada kuyruklar oluşturduğunu ifade eden Sezgin, şunları kaydetti: "Üreticiler bu yılki rekolteden oldukça memnun olduklarını söylüyorlar yani verimler yüksek. Bandırma ve çevresinde süne yok denilecek kadar az. Buğday kalitesi iyi denilebilir. Üreticilerimiz bu yıl da farklılıklarını gösterdiler. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

“Bölgede en yüksek fiyat borsada”

Bandırma Ticaret Borsası satış salonunda oluşan fiyatların bölgedeki tarım ticaretinde etkili olduğunun altını çizen Sezgin “Satış salonumuzda satılan ürünlerin fiyatları bölgedeki en yüksek fiyatlardır. TMO Bandırma Şube Müdürlüğü de borsamız satış salonundan alım yapmaktadır. Borsaya çevre il ve ilçelerden de oldukça yüklü miktarlarda ürün gelmektedir. Borsasının üreticiye ve üyelerimize sağladığı güvenli, adaletli satış sistemi ve fiyat oluşumu açısından değerlendirildiğinde bölge çiftçisi borsamıza ürünü getirerek bu güvenli ortamda ürününü satmayı tercih etmektedir. Borsamız üyeleri de satış salonumuzdan aldıkları kaliteli ürünlerin ülkenin her tarafına pazarlanmasını sağlayarak bölgemiz buğdayını marka haline getirmişlerdir. Şehrimiz ekonomisine katkı anlamında değerlendirildiğinde işlem hacmi bakımından önemli bir faaliyeti yerine getirmektedirler."