Yurt içinde çok fazla rakibi olan bir firma değiliz

Royal İlaç Genel müdürü Kenan Akcan “hayvancılık sektörü olarak Corona virüsün ilk başlarında panikledik. Ancak normalde olduğundan daha fazla bir siparişle karşı karşıya kaldık. Özellikle yurt dışından.  Yurt içinde çok fazla rakibi olan bir firma olmadığımız için bu süreci iyi değerlendirdik” şeklinde konuştu.

Pandemi döneminde hayvan ithalatı durdu diyen Akcan, “et fiyatlarında cindi bir yükseliş oldu. Bu durumda vatandaşlarımız daha fazla korucuyu hekim ürünlerine yöneldi” dedi.

 Royal İlaç Genel müdürü Kenan Akcan, “Veteriner ilaçları sektöründe yerlilik ve millik konularında Türkiye olarak dünyadan farklı bir fiyat belirleyemeyiz. Üretim anlamında bütün sektör ve ülkeler birbirlerine bağlı bir durumda” ifadelerini kullandı.

80 ülkede faaliyet gösteren bir firmayız diyen Akcan, “ veteriner ilaçları noktasında Royal İlaç olarak ilk ihracatçı firmayız diyebilirim. İhracat notasında bütün büyük firmalara biz öncülük ettik” şeklinde konuştu.

Kendi ülkesinde marka olamayan dünya piyasasında olamaz

Kendi ülkesinde marka olamayan dünya piyasasında olamaz diyen Akcan, “uluslararası firmalar bu konuda çok titiz anlaşma yapmadan önce bu firma kendi ülkesinde ne kadar başarılı diye araştırıyor, kendi ülkenizde bir alıcı kitleniz var ise sizin ile anlaşma sağlıyor. Kendi ülkesinde bilinen bir firmanın yurt dışı pazarında tanınması her zaman daha kolaydır” dedi.

İtibar zor kazanılır kolay kaybedilir

Kenan Akcan, “Bizim sektörümüzde içeriği bizimkinden çok daha fazla olmasına rağmen bizim fiyatımızın yarısına ürünü piyasada satan firmalar var. üreticinin bu konuda uyanık olması gerekiyor. Türkiye’de Royal İlaç, olarak güzel bir konumdayız o yüzden firmamıza küçük düşürecek her türlü olumsuzluktan kaçınıyoruz. Üreticimiz bize gönül rahatlığı ile güvene bilir. İtibar zor kazanılır kolay kaybedilir” açıklamasında bulundu.

AR-GE çok önem veriyoruz

Üretim kapasitemizi her sene daha artırıyoruz diyen Royal İlaç Genel Müdür Kenan Akcan, AR-GE çok önem veriyoruz her sene farklı bir ürün piyasaya sürmeye çalışıyoruz. Ya da mevcut olan ürünümüzü geliştiriyoruz. Royal ilaç olarak bir ayağımız hep Avrupa’da birinci amacımız Türkiye’ye sektör bazında yenilikleri taşımak”dedi.