Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen ve 650 bin liraya mal olan proje kapsamında hazırlanan sıvatlar köy muhtarlarına teslim edildi. Sıvatlar yayla ve mera alanlarına yerleştirilecek. Bu sayede yem verimi artacak, yem kalitesi yükselecek, hayvansal üretim miktarı artacak, hayvanların sevk ve idaresi kolaylaşacak ve hayvanlar bulaşıcı hastalıklara karşı korunacak.

Sıvatlar hangi bölgelere yerleştirlecek?

Proje ile ilgili bilgi veren Gümüşhane Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, 2016 yılından bugüne Gümüşhane il genelinde 770 adet sıvat dağıtılarak yayla ve mera alanlarına yerleştirildiğini hatırlattı. 2018 yılında bin 118 adet sıvattan 175’inin Kelkit, 125’inin Kürtün, 175’inin Şiran, 175’inin Torul, 68’inin Köse ve 400’ünün Merkez ilçede dağıtılacağını ve toplamda bin 888 sıvat dağıtılmış olacağını söyledi.

Meralardaki su sorunu

Gümüşhane meralarında en önemli sorunlardan birisinin hayvan içme suyu tesislerinin eksikliği ve kontrolsüz otlatma olduğuna değinen Birşen, “Su sorunu, çayır ve mera alanlarımızın neredeyse tamamına yakın bölümünde ciddiyetini koruyor. Su kaynaklarının yetersiz ve dağınık olması merada bulunan hayvanların su kaynağına ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Mevcut mera alanlarımızdan istenilen verimin alınması için meralarımızın hayvan içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“Hayvana ahırda değil merada bakmalıyız!”

Meray dayalı hayvancılığın önemine değinen Birşen, “Ot eşittir et. Bizim önce bu ihtiyacı karşılamamız lazım. Maliyetleri düşürmemiz için mera hayvancılığına dayalı hayvancılık yapmamız gerekiyor. Minimum maliyetle maksimum verim elde etmeyi öğrenmemiz lazım. Şu anda bizim en büyük sıkıntımız maliyetlerin yüksek olması. Hayvanı ahırda besleyip habire yem vererek tarladan yonca, korunga getireceğine hayvanı meraya sürüp 8- 9 ay hayvanın merada otlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.