Malatya Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma, ithal edilen et ve hayvanların besicileri etkilediğini belirterek, "Dışarıdan kırmızı et ve hayvan ithalatına son verilsin” dedi.

Canlı Hayvan Pazarında açıklama yapan Başkanı Kırma, Kuban bayramının yaklaşmasına rağmen hayvan pazarında fazla hareketlilik olmadığına işaret ederek “Özellikle büyükbaş hayvanların satışından durgunluk var. Büyük firmalar yurt dışından gelen büyükbaş hayvanları alıyor. Biz üreticiler dışarıdan et ve hayvan ithal edilmesine karşıyız. İthal hayvanın gelmesi demek, Malatya'daki yetiştiricilerin bitmesi demektir" dedi.

“Bu şehrin yarısı hayvancılıkla geçiniyor!”

Malatya'nın tarım kenti olduğunu dile getiren Kırma, şehrin yüzde 40'ının kayısı ile yüzde 50’sinin ise hayvancılık ile geçindiğini dile getirerek, "Eğer ithal et gelirse üreticiler zor durumda kalır. Dışarıdan gelen hayvan kurbana gitmiyor, besicilere gidiyor. İthal et ve hayvanlar bütün Türkiye'yi etkiliyor. Bu duruma bir son verin" şeklinde konuştu.

“Zararına hayvan kesiliyor”

Yetiştiricilerin daha çok desteklenmesini gerektiğini de ifade eden Başkan Kırma, hayvan ithalatının önlenmesi adına dişi hayvanların artırılmasına yönelik desteklerin verilmesi gerektiğini önerdi. Yem girdilerin çok yüksek olduğunu da hatırlatan Kırma, "Şu anda bir tosunun canlı et olarak kilosu 29 TL'ye kesiliyor. Bunun maliyeti 32 TL. Zaten zarar ediyoruz, eğer ithalat durmazsa besici tamamen bitmiş olacak” diye konuştu.