Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye genelinde 25 ilde karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar alanda patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını duyurdu.

Yasaklama nedeniyle karantina tedbirlerinin alındığı iller şöyle: Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas ve Tokat.

Karantina tedbiri uygulanan ve ekimi yasaklanan bölgelerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleme ödemesi bulunuyor.

Türkiye dünyada üretim miktarında 13 sırada

Türkiye’nin patates üretiminde dünyada 13 sırada. Ortalama verimi ise dekara yaklaşık 3 ton. Ülkemizde üretilen patates her yıl ihtiyacımızı karşılamadığından bazı dönemlerde ithal gündeme geliyor. İklim koşullarına bağlı üretim miktarı değişebiliyor.

"Yenilmesinde bir sakınca yok"

Bitki hastalıkları sonucunda oluşan ürünün yenmesinde bir sakınca olmadığını kaydeden Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Avni Aydın, “Örneğin “halkalı çürüklük” ya da “Patates Siğili hastalığı” bulaşmış bir ürünü insan yediği zaman ondan hiçbir hastalık kendisine geçmez. Dolayısıyla üreticilerimizin, halkımız rahatlıkla bu ürünleri yemesinde bir sakınca yoktur” diye konuştu.