Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz kivinin fındıktan sonra üreticilere önemli gelir getiren bir ürün olduğunun altını çizdi. İl genelinde 3 bin dekar alanda yetiştiriciliği yapılan kivide rekolte 7 bin 440 ton olarak belirlendi. Geçen sezona göre kivi rekoltesinin bir miktar arttığına vurgu yapan Yılmaz, "Bu artış ise Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerimizden kaynaklandığını belirledik. Ordu kivisine hasadına henüz bir ay olmasına rağmen alıcılar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor." şeklinde konuştu.

Tüccarlar ürünün tamamını aldı

Kivinin hasadına bir ay olmasına rağmen şu anda dalında satıldığını söyleyen Yılmaz, "İlimize il dışından gelen tüccarlar üreticilerimizle bağlantılarını kurdular. Henüz hasada bir ay olmasına rağmen neredeyse bütün üreticilerimiz ürünlerini satmış durumda. Üreticiler adına bundan memnuniyet duyuyoruz." açıklamasında bulundu.

Depo ömrü çok uzun

Ordu kivisine gösterilen ilginin nedenlerine değinen Yılmaz, şöyle konuştu: "Ordu kivisinin özellikle depo ömrü oldukça uzun. Beş ay gibi bir depolama süresinde bile meyve özelliklerini kaybetmiyor. Dolayısıyla bu durum deposu olan alıcılara çok büyük bir avantaj sağlıyor. Ordu kivisi ayrıca pazarda da aranan bir ürün haline geldi. Çünkü bu kivinin kendine has bir aroması var. Biz Ordu kivisinin depo ömrünün uzun ve aromasının da lezzetli olmasına ilimizin toprak yapısı ve iklim yapısıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz."