İyi Tarım Uygulaması çerçevesinde yetiştirilen kabaklar rağbet görüyor. Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, köylerinde ürettikleri kabakların bir yıl boyunca bozulmadığını söyledi.

Bu yıl verim artışı beklediklerini anlatan Gezen, "2005 yılında kurulan barajla bölgeye gelen su sayesinde üretilen kabak miktarı bin tona ulaştı. Biz bu konuda çok iddialıyız, festivallerimizi yapıyoruz. Kabağımızın ne kadar kaliteli, dayanıklı olduğunu gezdiğimiz yerlerde anlatıyoruz." dedi.

Kabakların kalitesinden memnun olduklarını vurgulayan Gezen, şöyle devam etti: “Kabaklar yeterli olgunluğa ulaştılar. 15 günlük güneşleme evresi için kesimine başladık. Bu yıl rekoltemiz bin ton olacak. Şu anda daha tarlasında 800 ton kabağımız satıldı, kaporaları alındı. Bunun tamamı iç piyasaya İstanbul, Rize, Çorum, Ankara, Bursa gibi vilayetlere verildi. Kabaklarımız ilgi görüyor ki tarlasında hasat edilmeden alıcı buluyor."

3 bin dekarda üretim

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, il genelinde 3 bin dekar alanda bir üretim söz konusu olduğunu anlatarak, "Bu da yaklaşık olarak 5 bin tona tekabül ediyor. En çok sevindiğimiz konulardan bir tanesi de üretmiş olduğumuz ürünlerin pazar noktasının oluşturulması veya pazara arz ederken istenilen fiyattan sunulmasıdır. Vatandaşlarımız ürettikleri ürünlerin çoğunu satmış durumda. Pazara sunma konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor." dedi.

Müdürlük olarak Bilecik'te 25 çiftçiye 650 bin lira destek sağladıklarını kaydeden Yoldaş, özellikle Kızıldamlar köyünde yetiştirilen kestane kabağının dokusunun ve kabuklarının sert olmasından dolayı çok büyük rağbet gördüğünü sözlerine ekledi.