Tarım makineleri alanında sektörün lider firmaları arasında yer alan Ünlü Ziraat’in yönetim kurulu başkanı Halit Ünlü, yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu. 1971 yılından bu yana sektörde olduğunu, pek çok krizi atlattığını hatırlatan Halit Ünlü “Bugüne kadar, para sıkıntısı olmuştu ama iş sıkıntısı hiç olmamıştı. Bu kriz biraz değişik. Eğer markanız yoksa, kaliteniz iyi değilse, önümüzdeki günlerde yola devam etmek zor olacak” diye konuştu.

Ünlü: İşçi çıkararak kriz atlatılmaz

Krizin aşılacağına inandığını dile getiren Halit Ünlü, “Elbette krizi atlatacağız ama çalışarak. Eğer işçi çıkarırsak krizi aşamayız, ben bugüne kadar hiçbir krizde işçi çıkarmadım. En ağır krizlerden biri olan 2001 yılında dahi. 5 – 6 ay çalışamadık ama herkese yarım maaş verdik. Eğer çıkarsaydım, bugün buralarda olmayabilirdik. İş varken iyi iş yokken kötü olmamak lazım. Ne kadar kriz olursa olsun, bizi kriz engelleyemeyecek, çalışırsan kazanırsın. Meslektaşlarıma sesleniyorum, bu krizi çalışarak aşacağız, işçi çıkararak değil, karamsar tablolara gerek yok çalışırsak aşarız” dedi.

“Kriz aşılacak ama…”

Mevcut durgunluğun her geçen gün derinleştiğine işaret eden Ünlü, “Ama telaşlanmaya gerek yok, bu krizi çalışarak, iş olmasa dahi fabrikada bakım yaparak, yeni modelleri dizaynlar oluşturarak aşmamız gerekir. Bu krizleri çok atlattım, hep çalışarak. Karamsar tabloya bürünürsek her şeyimizi kaybederiz. İyi görmek için de çalışmamız gerekir. Bu krizi başarı ile atlatacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştuk.

Markalaşma için ne yapmalı?

Markalaşmanın önemine değinen Halit Ünlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şey ufaktan başlar ve kademe kademe büyürseniz başarıya ulaşmanız ve markalaşmanız daha rahat olur. Birden para kazanmaya odaklanırsanız başarılı olmazsınız. Yaptığınız ürünü kullanan çiftçi “Allah razı olsun” demeli. Bu cümleyi çiftçinin ağzından duyduğunuz an başarılı olursunuz. Öte yandan hammadde çok önemli, kaliteli hammadde kullanmanız gerekli. Biz firma olarak, kendimize özel hammadde yaptırıyoruz, yüzde 40 – 50 ye varan fiyat farkı var ama yine de hammadde yaptırıyorum. Eğer kaliteniz yüksek ise aldığınız siparişleriniz de büyük olur. İmalatınız ve satışınız artar. Her şey hammadde ve kaliteden başlar.”

Yurtdışındaki rakiplerimizi analiz ettik

Doksanlı yıllarda İtalya’da fuarlara alınmadıklarını hatırlatan Halit Ünlü, “Yurtdışı fuarlarına katılmak bizim için hayaldi. Ama biz azmettik ve kalitemizi artırdık. Rakiplerimize baktık, işçilik, ürün kalitesini inceledik. Bu çerçevede kalitemizi arttırdık. Bildiğiniz gibi pulluk, toprağın altında giriyor, eğer malzemen kaliteli ve çekme gücü yüksek değilse pulluk zarar görür. Böyle olunca çiftçi de zarar görür. Bu nedenle kalitemizi artırdık ve fuarlara katılmaya başladık” dedi.