Kış mevsiminde en çok tüketilen Finike portakalı bu yıl maliyetinin altında satışa sunuluyor.

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, üreticilerin çektiği sıkıntıları anlattı. Sarıçobanoğlu, ‘’Gübrenin çuvalı 130 – 140 lira. Mazot 7 liraya dayandı. Bu şartlar altında çiftçinin para kazanma şansı kalmadı. En azından portakalın 2 liraya satılması lazım ki çiftçi para kazansın banka borcunu ödesin.’’dedi.

Sarıçobanoğlu, ‘’Bizim Finike genelinde 30 bin dekar alanımız var, narenciye ürettiğimiz. Burada 200 bin ton civarında narenciye üretiyoruz. İstanbul, Ankara pazarına gittiğimiz zaman bütün portakallarda Finike yazıyor. Bizim buna göre 3 milyon ton Finike portakalı üretmemiz lazım. Biz diğer portakallar kötü demiyoruz. Fakat herkes kendi ilinin patentini vursun. Adana’dan, Mersin’den, Dalaman’dan portakal yüklüyorlar, Finike patenti vuruyorlar. Bu da bizim portakalımızın kalitesini düşürüyor.’’ İfadelerini kullandı.

Üreticiden alınan portakal ile pazarda satılan portakal arasındaki fiyat farkına da değinen Sarıçobanoğlu, ‘’Bahçeden 1,5 liraya alınan portakalın fabrikadan 1,5 lira masrafıyla en az 3 liraya çıkması lazım. Çok az bir farkla da hale girmesi lazım. Fakat böyle olmuyor, aracılar kazanıyor ama çiftçi kazanmıyor.’’dedi.

Portakalın neredeyse 10 yıldır aynı fiyata satıldığını belirten Sarıçobanoğlu, ‘’Diğer portakal üretilen illerde hasadın az olması sayesinde Finike portakalı üreticileri para kazanacak. Fakat biz de bunu istemiyoruz. Herkes çok kazansın istiyoruz.’’dedi ve Sarıçobanoğlu, Finike’de üreticinin, bir bankadan aldığı borçla diğer bankanın borcunu ödediğini sözlerine ekledi. 

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, son olarak Finike portakalının özelliğinden bahsetti, ‘’Kabuğu düz ve bol sulu olur, elinize aldığınız zaman bile yapışır.’’dedi.