Bülent Ecevit Üniversite Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ufuk Tütün “Açık hava corona virüsünün çok artmayacağını düşünüyorduk ancak vatandaşlar çok dikkatli olmadı. İnsanlar kendini korumak zorunda insanlar tedbiri bırakmış durumda aşı çalışmaları sürüyor. Gönüllü kişilere şu sürekçe aşı yapılacak ancak ben kedime vurdurmayı düşünmüyor. Yeni tedbirlerin alınmasından önce vatandaşlarımız daha dikkatli oflamalı gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Ufuk Tütün “Son dönemde gündemde olan zatürre aşısını risk gurumda olan vatandaşlarımız yaptırmasında fayda var. En azından bir direnç oluşturmuş olur. Okullar bugünden itibaren kademeli olarak açıldı. Çocuklar yaşları itibari ile çok dikkatli değiller. Tedbirlerin çok iyi bir şekilde alınması gerekiyor. Sınıfların düzeni çok önemli bu süreçte. Farlı farklı tedbirler denenip en iyi şekilde bu süreç yönetilmeli” ifadelerini kullandı.

Şuanda ciddi şekilde hastane ihtiyacı var. Hasta olan vatandaş sayısı ile talep edilen hastane sayısı arasında ciddi bir orantısızlık gözüyor. Tabi vatandaşlarımızın corona vürüse yakalanmamaları için ellerinde gelen gayreti göstermeleri gerekiyor.

Bülent Ecevit Üniversite Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ufuk Tütün “Yeni bir araştırmaya göre kimi bu hastalığa yakalandıktan sonra bağışıklık kazanıyor kimi ise birkaç ay sonra covid-19 hastalına yeniden yakalanıyor. Hastalığın eylül ekim gibi bitmesini bekliyorduk ancak bu virüs kişiden kişiye değişiklik gösteriyor ne kadar süreceği konusunda net bir şey söylemek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ufuk Tütün “Güvenli aşının bulunması en az bir yıl şuanda kullanılan aşılar deneme amaçlı yapılan aşılar tam anlamıyla güvenmemek lazım. Deneme amaçlı yapılan aşılarda farklı hastalıklara neden olabilir. Güvenli  aşı için en az bir yıl beklemeliyiz. Bu süreçte yapılabilecek en doğru hareket maske kullanımına özen göstermek” dedi.