Son dönemlerde Afyonkarahisar'da ekimi yaygınlaşan ayçiçeği, bölgede temmuz ortalarında çiçeklenmeye başladı. Afyonkarahisar-Kütahya kara yolu Anıtkaya köyünde sağlı sollu geniş alana yayılan ayçiçeği tarlaları, sarının değişik tonlarıyla, başta yoldan geçen tatilciler olmak üzere görenlerin ilgisini çekiyor. Açık hava stüdyosunu aratmayan tarlaların yanında duran tatilciler, "güne aşık" tarlalarını fotoğraflamadan buradan ayrılmıyor.

"100 bin dekar alana ekim yapıldı!"

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar kentte geçen yıl 80 bin dekar olan ayçiçeği ekim alanının bu sene 100 bin dekara yükseldiğini vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ayçiçeği üreticilerine destek verdiğini belirten Acar, şunları kaydetti: "Son dönemlerde Afyonkarahisar'daki çiftçiler, ayçiçeği ekimine büyük ilgi gösteriyor. Bölgemizde de dekar başına 250 kilogram ürün elde ediliyor. Emirdağ ilçemiz özellikle yağlık ayçiçeği tohumuyla ön plana çıkıyor. Hatta bu yıl içinde 36 bin dekarda tohumluk üretimi yapılıyor. Tohumluk üretiminde Emirdağ, Türkiye'de ilçe bazında ilk sırada. Üreticilerimiz de tohumluk ayçiçeği üretiminin gelirinden oldukça memnun."