Türkiye'deki bitki besleme sektörünün ilk ve öncü şirketi GÜBRETAŞ, ana hissedarı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile 18 yıldır sürdürdüğü ticari iş birliğini 5 yıl daha uzattı.

Yenilenen Başbayilik Sözleşmesi ile Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 2023 yılı sonuna kadar kimyevi gübre ihtiyaçları GÜBRETAŞ tarafından karşılanmaya devam edecek.

İşbirliği 2001’de başladı

Açıklamada görüşlerine yer verilen GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, 1993'teki özelleştirmeyle ana hissedarları haline gelen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile ilk kez Aralık 2001'de imzalanan Başbayilik Sözleşmesi sayesinde kooperatif ortağı çiftçilerin en önemli tarımsal girdilerden biri olan kimyevi gübre ihtiyaçlarının GÜBRETAŞ tarafından tedarik edilmeye başlandığını, iş birliği döneminde, hem Tarım Kredi Kooperatifleri hem GÜBRETAŞ hem de Türkiye'deki tarım sektörünün hızla büyüdüğünü kaydetti.

Yumaklı: Gübreyi uygun fiyatla çiftçiye ulaştırıyoruz

GÜBRETAŞ'ın Ocak 2002 itibarıyla hayata geçirdiği bu iş birliği sonrasında gübre piyasasındaki dinamiklerin çiftçilerin faydasına olacak şekilde değiştiğini belirten Yumaklı, "Güçlenen tedarik ve lojistik operasyon imkanları sayesinde sektörde artan rekabete rağmen 18 yıldır çiftçiler daha kaliteli gübreye uygun fiyatla ulaşabilmektedir. Bu güç birliği sayesinde 2001 yılında 600 bin ton civarında olan Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ'ın gübre satışları, 17 yılda yüzde 300 artış göstererek son yıllarda 1,8 milyon tona kadar yükselmiştir. Bunun sonucunda GÜBRETAŞ, 2018 yılında yüzde 31'e ulaşan pazar payıyla Türkiye’deki toplam gübre tüketiminin yaklaşık 3'te birini karşılarken, kaliteli ürün sunan, güvenilir bir şirket olarak sektör liderliğini sürdürmektedir." ifadelerini kullandı.

200 milyon liradan 4,6 milyar lira ciroya

Yumaklı, geride kalan 17 yıllık dönemde GÜBRETAŞ'ın cirosunun da 200 milyon TL seviyesinden şirket bünyesine katılan iştiraklerin de katkısıyla 2018 yılı sonunda konsolide olarak 4,6 milyar TL’ye yükseldiğini bildirdi.

Yenilenen anlaşmayla GÜBRETAŞ'ın hızla lojistik kapasitesini ve hizmet ağını genişlettiğini belirten Yumaklı, şirketin Türkiye genelinde 8 bölge müdürlüğü, 5 lojistik merkezi ve 2 bin 700’den fazla satış noktasıyla daha etkin bir tedarik altyapısı oluşturduğunu ve kaliteli ürünlerin çiftçiye optimum fiyatlarla sunulmasına katkı sağladığını kaydetti.

Yumaklı, söz konusu iş birliğinin sektördeki fiyatların dengelenmesinde önemli bir payı olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Önümüzdeki 5 yılda hedef 12,5 milyarlık satış hacmi

"GÜBRETAŞ, piyasada fiyatların oluşmasında tarımsal üreticiler lehine rol oynadığı için sadece Tarım Kredi ortakları değil, tüm çiftçilerin gübre tedarik imkanlarına pozitif katkı sağlamış olduk. Tekrar yenilenerek 2019-2023 yılları arasını kapsayacak şekilde uzatılan bu tedarik anlaşması sayesinde önümüzdeki dönem de Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının her türlü gübre ihtiyacını karşılamaya devam ederken, tarımsal üretimde yüksek verimlilik ve kalite artışı sağlayan ürünlerimizle Türkiye için katma değer üretmeye devam edeceğiz. Bugünkü fiyat skalası ile bakıldığında, 5 yılda yaklaşık 12,5 milyarlık bir satış hacmini Tarım Kredi ile birlikte gerçekleştireceğiz."

“Gübre kullanımı 5,4 milyon ton”

GÜBRETAŞ Genel Müdürü Yumaklı, Türkiye’de gübre tüketiminin azaldığı yönündeki yorumlara değinirken, "2018 yılında iklimsel, politik ve ekonomik zorluklara rağmen ülkemizde 5,4 milyon ton gübre tüketilmiştir. Bu miktar başka faktörlerin de etkili olduğu, ondan önceki 2 yıla oranla düşüş gibi görünse de aslında Türkiye'nin son 10 yıldaki gübre tüketim ortalamasında bir gerçekleşmedir. 2007-2018 yılları arasında ülkemizin yıllık katı gübre tüketimi ortalaması da tam olarak 5,4 milyon tondur. 2019 yılında toplam tüketimin tekrar yükselişe geçmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.