Bitki besleme, gelişim düzenleyicileri üreten Olimpum firması madencilik ve kimyevi hammadde ticareti konusunda müşterilerinin taleplerini karşılıyor. 2012 yılında faaliyete giren Olimpum, 3 yılı AR-GE olmak üzere aktif pazarda yer almaya devam ediyor.

Karadeniz bölgesi hariç Türkiye olarak organik madde konusunda fakir olduğumuzu belirten Olimpum Yüksek Ziraat Mühendisi Oğuz Arslan, “Birçok bölgede yaptığımız analizlerde, organik madde miktarı 1,5 altında çıkıyor. Bu nedenle biz toprağımızdaki organik madde faaliyetini ne kadar çok hızlandırırsak, kullanmış olduğumuz gübreden maksimum fayda sağlarız. Az maliyetle çok verim alırız.” ifadelerini kullandı.

Toprak yapısına uygun üretim yapılması gerektiğini söyleyen Arslan, dünyanın artık kimyasal gübrelerden kaçtığını ve organik tarıma yöneldiğini de sözlerine ekledi.Gübre konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

Arslan, ‘’Gübre konusunda bakanlık tarafından tescilli olduğunu, üretilen firmanın bu konuda ruhsat sahibi olduğunu ve özellikle üzerinde GTS barkod kodunun bulunduğuna dikkat etsinler. Bunların haricinde piyasada olan ürünler merdiven altı ürünlerdir.’’ dedi