Gübre ekipmanları insan gücü ihtiyacını azaltmaya yönelik olarak üretilmişlerdir. Bu doğrultuda 1972 yılında kurulan Madenler Makina 2005 yılından beri de hayvancılık sektöründe yol alan bir firmadır.

Makina çeşitliliği olarak hayvancılık ekipmanları ve ahır için ekipmanları bulunan Madenler Makina firmasının sahibi Kemal Maden, bu makinaların gübre sıyırıcı, gübre pompası, gübre seperatörü ve gübre tankı gibi araçlar olduğunu ve büyük ahırlarda kullanıldığını söyledi.

Maden, bu araçların ahırın büyüklüğüne göre, yöreye göre, sıcak iklim-soğuk iklim ve arazi şartlarına göre değişiklik gösterdiğini belirtti.

Hidrolik, halatlı ve zincirli olmak üzere 3 çeşit gübre taşıma tankları bulunduğunu söyleyen Maden, gübre olmayan yerlerde ise paslanmaz makinaların kullanıldığını dile getirdi.

Gübre makinası kullanılacak yere göre seçilmeli

Hayvancılık sektöründen elde edilen hayvan gübrelerinin gübre çukurunda karıştırılmasına yarayan gübre karıştırıcı ile katılaşan hayvan gübresi sulandırılır. Böylece yerleştirilmek istenen tarımsal araziye hayvan gübresinin rahat ve eşit miktarda homojen dağılımı sağlanır diyen Maden, gübre karıştırıcı modellerinin çok çeşitli olduğunu ve kullanılacak yere göre seçilmesi gerektiğini de belirtti.