Alman tarım makineleri sanayinin öncü firmalarından GRIMME; yeni nesil kendi yürür, 4 sıralı, yüksek ayırma kabiliyetine sahip patates hasat makinesi VARITRON 470 ile Konya Tarım Fuarı’nda büyük bir gösteriye hazırlanıyor. 

Ürünün teknik özellikleri hakkında bilgi veren GRIMME Türkiye Satış Müdürü Cem Demir, kendi yürür patates hasat makinesinde yumruya en az zararı veren MultiSep sistemini kullandıklarını vurguladı. Sistemi 1995 yılında geliştirmeye başladıklarının altını çizen Demir, 1 milyon euronun üzerinde bir yatırımla yaklaşık 4 yıl süren bir ar-ge çalışması sonucunda mükemmel, yenilikçi temizleme ve ayıklama sistemi geliştirmek için MultiSep’i hayata geçirdiklerini kaydetti.

MultiSep’i oluştururken ilk olarak yabancı ot, tevek ve kesek ayrımı esnasında yumruya zarar verilmemesi ve yumuşak şekilde bir temizleme sağlarken ürünü aşındırıcı koşullardan koruması esas alındığına dikkat çeken Demir “GRIMME, ideal sonuca ulaşana kadar 10 farklı deneme yaptı” diye konuştu.

VARITRON 470’in ürün özellikleri

VARITRON serisi kendi yürür patates hasat makineleri özellikle büyük ölçekte üretim yapan işletmelerin hasadı zamanında ve en verimli şekilde tamamlayabilmelerini sağlamaktadır. Operatör, kabinin sunduğu geniş görüş açıları ile birlikte makinenin önemli kısımlarındaki kameralar yardımıyla ürün akışını takip edebilir, ergonomik kontrol üniteleri sayesinde kolaylıkla müdahale edebilmektedir. VARITRON 470, uygun lastik ölçüleri sayesinde toprağa yaptığı baskıyı minimum düzeye indirerek, toprak sıkışmasını önlemektedir. Gücünü Mercedes-Benz üretimi 435 beygir motordan alan makine, EURO IV egzos emisyonu ile birlikte çevre dostu ve düşük yakıt tüketimiyle üreticilerin beğenisine sunuluyor.

  • Tam genişlikte besleme bandı ve ilk aşamada temizlik
  • Operatör için ergonomik kontrol panosu ErgoDrive
  • Büyük ölçülü tekerlekler ile 63° dönme açısı
  • Ayıklama verimini arttırmak için, asansör bandında OptiBag

VARITRON 470 hassasiyetini MultiSep sisteminden alıyor

MultiSep; ilk olarak sap ayrımı esnasında yumruya zarar verilmemesi ve yumuşak şekilde bir temizleme sağlarken ürünü aşındırıcı koşullardan korumasını esas alıyor.

MultiSep sistemindeki inovasyonlar şu şekildedir:

Yekpare Enjeksiyon Kalıbı: Yüksek basınçlı tek enjeksiyon kalıbı demek; ürünlere zarar verecek herhangi yapısal bir pürüzün olmadığı anlamına gelir. Bu sayede malzemeyi zayıflatacak birleşme noktaları, hava kabarcıkları ve deformasyon olmadan üretim yapılabilmektedir.

Eşsiz Sarmal Desteği: Sarmal yapıdaki temizleme silindir yüzeyi gibi malzemenin iç tarafında da bu yapıyı destekleyecek sarmal profil devam ettirilmiştir. Temizleme ve ayıklama sırasında, sarmal yapıdaki profil, patatese her zaman homojen bir basınç uygulayarak hassas temizlik sağlamaktadır.

Yastık: Her bir temizleyici poliüretan parça içerisindeki cepli tasarım sayesinde kolayca esneyebilmektedir. Bu da farklı toprak ve ürün koşullarında optimum temizlemeyi sağlamaktadır.