Konya’nın Ilgın ilçesindeki 160 bin dekar tarım arazisine su veren Çavuşlu Göleti’nde sular kuraklık nedeniyle çekildi. Gölet kuruyunca tarlalarını sulayamayan çiftçiler mağdur oldu. Şeker pancarı eken çiftçiler susuzluktan dolayı rekoltede yarı yarıya düşüş yaşadı. Çiftçiler bölgedeki sulama birliği tarafından devlet su işlerine yapılan 20 kuyu açma başvurusunun bir an önce kabul edilmesini ve kuyuların açılmasını bekliyor. Göletin kuruması çiftçileri mağdur etti. Şeker pancarı eken köylüler su olmayınca dekara 8 ton ürün alırken 4 tonla yetinmek zorunda kaldı. Köylüler acilen suya ihtiyaç duyduklarını, su olmazsa ürünlerinden verim alamayacaklarını söylediler.

Kuyu başvurusu yapıldı

Göletin dağ köylerine bent yapılması ve yaşanan kuraklık nedeniyle olduğu öğrenildi. 2015 yılında yüzde 70 oranında dolu olan gölette yağmur yağmayınca sular çekilmeye başladı. Atlantı Sulama Birliği çiftçilerin su sorununun çözülmesi için devlet su işleri genel müdürlüğüne 20 kuyu açılması için başvuru yaptı. Başvuru onaylandığında çiftçiler suya kavuşacak.

Öte yandan Ilgın ve köylerini kapsayan kapalı sulama sistemi yapımı da 5 yıl içinde tamamlanacak. Bu sayede vahşi sulama ile israf edilen su daha ekonomik kullanılması sağlanacak. Köylüler bir an önce kuyularına kavuşup ürünlerini sulamak istiyor.