Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri için hava kargo nakliye fiyatlarında indirim istediklerini bildirdi. 

Celep yaptığı yazılı açıklamada, Ege Bölgesi'nin taze meyve sebze ağırlıklı olmak üzere tüm gıda ürünleri ihracatında önemli bir üretim ve cazibe merkezi olduğunu belirtirken, bu yılın ocak-kasım döneminde 4,5 milyar dolarlık gıda ürünleri ihracatı yaptıklarına vurgu yaptı.

Birol Celep, "Dikili'de Türkiye'nin en büyük tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması kararı alındı. Ege Bölgesi'nden yapılan tarım ürünleri ihracatında 10 milyar dolara ulaşmak hayal değil. Bu hedefe ulaşmak için hava kargo ile Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine ihracatta ihracatçılarımıza özel tarife istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yılın 11 aylık döneminde hava kargoyla 54 ülkeye 20 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İhracatta ilk sırayı 4,3 milyon dolarla Hong Kong alırken, İkinci sırada 2,5 milyon dolarla Norveç yer aldı. Singapur'a 1,6 milyon dolarlık, Çin'e ise 1,3 milyon dolarlık ürün gönderildi.