Genç Çiftçi Projesi kapsamında Çanakkale Merkez ilçesinde 4 Temmuz 2019 tarihinde 7 ayrı köyde yaşayan 7 genç çiftçiye 220 koyun dağıtıldı. Dağıtılan bu koyunlardan bazıları kısa süre sonra hastalandı ve içlerinden 60 koyun telef oldu. Olay üzerine bölgeye gelen yetkililer incelemek üzere hayvanlardan kan numunesi aldı, köylerdeki tüm hayvanları aşıladı ve telef olan hayvanları gömdü.

Kaya: Projenin olumlu imajına zarar verdiler!

Çanakkale Ziraat Odası başkanı İsmail Kaya, koyunların Konya ve Afyon’dan getirildiğini belirtti. Zarar gören genç çiftçilerin zararının giderilmesini talep ettiklerini belirten İsmail Kaya “Bir ihmaller zinciri var. Olayın derinlemesine incelenerek, ihmali olanların, bu projeye zarar verenlerin tespit edilip en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Genç Çiftçi Projesi sayesinde Çanakkale’de pek çok kişinin köyüne döndüğünü belirten Kaya “Proje sayesinde köyünü terk eden çiftçilerimiz yeniden tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başladı. Hatta sıfırdan kendi işini kuran genç çiftçilerimiz de oldu” dedi. Bu talihsiz olay neticesinde projenin olumlu imajının zedelendiğine dikkat çeken Kaya bu olumlu projeye ihmali olanların tespit edilmesini istedi.