Geçtiğimiz günlerde yapılan bir operasyonla, Genç Çiftçi projesine hayvan temin eden şirket ve kişilere operasyon yapılmış ve 16 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan kişilere yöneltilen suçlama, proje kapsamında verilen hayvanların fiziken şartnameye uymaması, diğer bir ifade ile damızlık vasıflarının olmamasıydı.

Proje boyunca dağıtımlar yapıldıkça ülkenin dört bir yanından verilen hayvanlarla ilgili şikayetler gelmeye başlamıştı. Son olarak Genç Çiftçi projesi kapsamında Bingöl’de damızlık olarak verilen danaların damızlık vasfında olmadığını belirten Bahadır Güven beş aydır bakmalarına rağmen danaların büyümediğini söyledi.

“İlçe tarım müdürlüğü de ilgilenmiyor!”

Verilen hayvanlardan birinde körlük olduğunu vurgulayan Güven, sorunu ilçe tarım müdürlüğüne bildirmesine rağmen “Zaten bedavaya hayvan almışsın bir de gelip bakalım mı?” diyerek ilgilenmediklerini söyledi.

“2020’de belki gebe kalabilirler”

Genç Çiftçi projesine başvuran kişilerin geliri olmadığı için hibe alarak kendi işini kurmak isteyenler olduğunu hatırlatan Güven, “Devlet bu hayvanları genç çiftçiye gelir getirsin diye verdi. Ancak bu hayvanlardan gelir elde etmek mümkün değil. 5 aydır bu hayvanlar yem yiyiyor ve bu sene de buzağı veremeyecekler. Belki 2020’de bir ihtimal gebe kalabilirler. Genç çiftçi hayvanlara mı, ailesine mi bakacak?” diye dert yandı.