Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, GAP Eylem Planı kapsamında sulanabilen arazilerin artmasına paralel olarak tarımsal üretim de katlanıyor.

Kentte 2004 yılında 72 bin 37 ton olan mısır üretimi, 2017 yılında 750 bin tona, 2018 yılındaysa yaklaşık 1 milyon 450 bin tona ulaştı. Ekim alanlarıyla üretim miktarı da artan mısırda Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 20'si Şanlıurfa'dan karşılanıyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, mısırın Şanlıurfa için önemli bir tarımsal üretim olduğunu, buğday ve arpa gibi tahıl hasadı sonrası mısır ekiminin yapıldığını belirtti.

Geçen yıl ikinci ürün olarak yaklaşık 130 bin dekarlık alanda mısır ekiminin yapıldığı bilgisini paylaşan Öztürkmen, bu ekimlerden 1 milyon 450 bin ton üretim elde edildiğini söyledi.

Ekim alanı 70 bin dekar arttı

Öztürkmen, mısır ekim alanının ileriki dönemlerde artabileceğine işaret ederek, "Geçen yıl mısır ekilen kısım 130 bin dekardı, biz bu yılın 200 bin dekar civarında mısır alanı olacağını düşünüyoruz. Bunun en büyük sebebi de çiftçilerimiz, pamukta iklim koşulları ve ıslaklıktan dolayı sorun yaşadılar. Pamuğun ekim dönemi çok yağışlı geçti, zarar gören yerler oldu. Dolayısıyla çiftçi o alanlara pamuk ekmeyip mısıra sakladı. Mısırda herhangi bir şekilde zararlılarının daha az olması, daha dayanıklı bir bitki olması masrafının biraz daha az olmasından dolayı çiftçinin mısırda tercihini artacak." değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçi mısırı tercih etti

Çiftçi Halil Bozkurt da 200 dönümlük tarlasının bir kısmını ikinci ürün olarak mısıra ayırdığını söyledi.

Bu yıl mısırda bereketli bir sezon geçirmeyi beklediklerini anlatan Bozkurt, "Bu yıl ikinci ürün olarak mısır ekmeye karar verdim ve tarlamın 80 dönümünü mısıra ayırdım. Şu an için tarlada her şey yolunda görünüyor. İnşallah hasat zamanı da emeğimizin karşılığını alırız." diye konuştu.