Bursa'nın Gürsu ilçesinde yetiştirilen deveci cinsi armutta bu yıl rekolte düşerken, yüksek seyreden fiyatlar üreticiye yansımadı. Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez üreticilerin yüzde 80’inin Mayıs ayı gibi erken dönemde dalından satış yaptığını belirterek “Artan fiyatlar üreticiye kâr getirmedi. Daldan satış fiyatı 1,50 lira, şu anda toplayıp teslim ederseniz tüccara ya da marketlere 2 ila 2,5 lira civarında alınıyor” diye konuştu

Dönmez: Çiftçi örgütlenerek malını kendi satmalı

Pazar fiyatları ve toptan fiyatları bu sene yüksek olduğunu yineleyen Başkan Kamil Dönmez, “Maalesef çiftçi mayıs ayında Deveci ve Santa Maria armudunu beraber sattı. Bu artıştan çiftçinin yararlanabilmesi için örgütlenmesi ve malını kendi toplayarak pazarlaması veya pazara sunmasıdır” şeklinde konuştu.

Ağaçlar uykusuz kalınca rekolte düştü

İriliğiyle ön plana çıkan Deveci armudu, kışın soğuk geçmemesi ve ağaçların yeterli uyku süreci geçirememesi nedeniyle bu yıl yeterince büyüyemedi. Armutların ortalama tane ağırlığı 600-700 gram iken bu yıl 400-500 grama düştü. Meyvelerin irileşememesi, her yıl 50 bin ton civarında olan rekoltenin bu yıl 35 bin ton dolayında kalmasına yol açtı.