Geçen hafta sahil ve orta kesimde etkili olan fırtına kivi ağaçlarına zarar verdiği ortaya çıktı. Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, fırtına nedeniyle kivide yüzde 25 hasar olduğunu belirlediklerini belirterek, "Bu durum yeni sezon rekoltesine de olumsuz yansıyacak." dedi.

Fırtına sonrası hasar tespit komisyonu kurduklarını ifade eden Uzunlar, daha önce bahçesini TARSİM'e sigortalatan üreticilerin başvuru yaparak bu zararını karşılayabileceğine işaret ederek tüm üreticilere "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Kivide tozlaşma zamanı

Uzunlar, bugünlerde kivinin tozlaşma süreci olduğuna dikkati çekerek, "Beklentimiz bu süreçte havaların sıcak gitmesi. Yağmurlu geçmesi durumunda rekolte kaybının daha da artacağını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

Rekolte ne kadar olacak?

Kivi üretimini bölgede çok önemsediklerini ifade eden Uzunlar, "Kivi, bölge halkına çok ciddi gelir getiren ve katma değer kazandıran bir ürün haline geldi. Şu anda yıllık üretim 7 bin ton civarında. Bizim hedefimiz bu üretimi birkaç yıl içerisinde 12-13 bin tona çıkarmak." dedi.

Uzunlar, müsait arazisi olan üreticilere mutlaka kiviye yönelmeleri çağrısında bulunarak, kivinin pazarlama sorunu olmadığı ve her yıl fiyatının arttığına vurgu yaptı.