Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu’da mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklığı nedeniyle fındık bahçelerinde erken uyanmalar olduğunu belirterek, "Üreticilerimizin tarım sigortasından kaçınmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Son yıllarda bölgede yaşanan mevsim farklılıklarından fındık üretiminin olumsuz etkilendiğini belirten Soydan, "Özellikle bu sene mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle sahil kesimdeki bahçelerde erken uyanmalar oldu. Bu durumu dikkate alan üreticilerimizin tarım sigortasından kaçınmaması gerekiyor” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "Üreticilerimize, doğal afetlerle oluşabilecek zararların en azından bir kısmını telafi edebilmeleri için tarım sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. Bölgemizde özellikle kış aylarında ciddi zirai don ve heyelanlar yaşanıyor. Üreticilerimizin geçmiş tecrübelere bakarak tarım sigortası yaptırmayı ihmal etmemeleri gerekiyor" şeklinde konuştu. Arslan Soydan, bahçelerini sigortalatan üreticilerin, kullandıkları tarımsal kredilerde erteleme yapma imkânları bulunduğunu da sözlerine ekledi.