Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun’da, fındık alımı için randevu vermeye başladı. TMO’ya ürün teslim etmek isteyen çiftçiler, kurumun resmi internet sitesinden ve şubelerden randevu alabilecekler.

Giresun genelinde Ticaret Borsası Lisanslı Deposu ve Tirebolu Reysaş depolarında olmak üzere iki merkezde fındık alımı yapılacak. Lisanslı depoya teslim edilen  fındığın bedeli aynı gün içerisinde üreticiye ödenecek. Tirebolu Reysaş depolarındaki alım merkezine teslim edilen findığın bedeli ise en geç 23 iş gününde ödenecek. TMO, 1 Kasım itibariyle Giresun kalite yağlı fındığın kilogramını 14.50 lira, levant kalite fındığın kilogramını ise 14 liradan alacak.

Piyasada fiyat yükseldi

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun piyasaya girmesinin ardından serbest piyasada fındık fiyatının 75 kuruş arttığını, geçen hafta 12.75 lira seviyesinde işlem gören Giresun kalite yağlı fındığın kilogramının 13.50 liraya yükseldiğini ifade etti. 

Rekoltenin yaklaşık yüzde 70’i çiftçinin elinde

1 Kasım’dan sonra, bu fiyatın, TMO seviyesine gelmesini beklediklerini söyleyen Karan, “Borsalarda işlem gören fındık miktarına ve ihracat rakamlarına baktığımızda, şu anda, rekoltenin yaklaşık yüzde 70’inin çiftçinin elinde bulunduğunu görüyoruz. Bu da üreticimiz ve ülkemiz için, fındık üzerinden girecek olan döviz demek. Bu açıdan memnuniyet verici” ifadelerini kullandı.

Lisanslı depoda stopaj kesilmeyecek

Karan, TMO’ya ürün tesliminde çürük, karışık, çatlak ve nem kesintilerinin dışında sadece yüzde 2 stopaj kesintisi yapılacağını, lisanslı depoya teslim edilen ürününe ise stopaj kesintisi uygulanmayacağını söyledi.