Malatya’da ev temizliğine giderek kazandığı parayla mantar tohumu alıp üretime başlayan Hayriye Duman, Tarım ve Orman Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi"nden aldığı hibeyle 500 metrekarelik tesis kurdu. 37 yaşındaki 4 çocuk annesi Duman, yaklaşık 8 yıl önce televizyondan görerek mantar üretmeye karar verdi.

Eşinden habersiz ev temizliğine giderek biriktirdiği parayla tohum alarak evinin bodrumunda istiridye mantarı üretmeye başlayan Duman, bunları ilçede sattı. Ürünlerinin beğenilmesi ve talebin artması üzerine 2016 yılında başvurduğu Genç Çiftçi Projesi'nden 25 bin lira hibe desteği aldı. Evinin bodrumunda istiridye mantarı üretmeye başlayan Duman, aylık 3 ton mantar üretiyor.

Temizlikten kazandığı parayı sermaye yaptığının anlatan Duman, "İlerleyen süreçte Akçadağ Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü de bana destek verdi. Müdürlük bize hazır 60 kompost verdi. Ürettiğim mantarı okullara satmaya başladım. Okullardaki öğretmenlerimizden mantarlı ekmek siparişi de geldi. 2016'da ise Genç Çiftçi Projesi'nden faydalandım, projeye eşimden habersiz müracaat etmiştim. Birde baktık ki proje onaylandı” dedi.

100 metrekare alanda mantar üretimine yapmak için kolları sıvayan Hayriye Duman, "Tesisin kurulumunda eşimle gece gündüz çalıştık. 2016'nın ekim ayında ise tesisimizi açtık. İki yıl burada üretim yaparak ürettiğim mantarları paketleyip kent merkezindeki marketlere dağıttım. Daha sonra eşimin Danimarka'daki kardeşinin desteğiyle şu an bulunduğumuz tesise geçtik. Böylece üretim alanımızı 500 metrekareye çıkardık. Kent merkezinde paketleme, toptan ve perakende satış yerimiz bulunuyor." İfadelerini kullandı.

Duman, aylık ortalama 20 ton kompost satışı da yaptıklarını aktararak, "Mantar ihracatı, kurutması, salamurası ve turşusu gibi hayallerim var. Kestane mantarı üreterek Malatya'ya tanıtmayı çok istiyorum” dedi.