2019 yılı Mayıs-Haziran dönemine ait çiğ süt destekleme miktarı belli oldu. Soğutulmamış çiğ inek sütüne 0,03 TL, soğutulmuş inek sütüne 0,07 TL, üretici örgütü üzerinden pazarlanan soğutulmuş inek sütüne 0.10 kuruş destek verilecek. Peki, bu rakamlar süt üreticisi tarafından nasıl karşılandı?

Balıkesir Bigadiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Değer; destekler 10 kuruşa çekildi. Üretici 25 kuruş olarak devam etsin istiyordu ancak devlet böyle uygun gördüyse biz üreticilerin yapabileceği bir şey yok dedi.

Küçük işletmeleri büyümeye teşvik ediyoruz

Değer ‘bugünün şartlarına bakıldığında çiğ süte verilen referans fiyatının 2,30 TL olması üretici için iyi bir fiyat.  Yemin fiyatı yaz döneminde çok yüksek rakamlara ulaşmıştı. Bugünlerde ise yem fiyatları düştü. Biz birlik olarak üreticilerimizi büyümeye teşvik ediyoruz’ dedi. Aile işletmeleri 20-25 baştan aşağı olmamalı, 1- 2 inek ile geçim sağlamak çok zor ifadelerini kullandı.

Hiçbir üretici ineğini kesime yollamak istemez

Aynı zamanda Bigadiç Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı da olan Murat Değer besicilerin yaşadığı sıkıntıları da anlattı. 2019 yılının ilk döneminde üretici çok zorlandı. Yem fiyatlarının çok yüksek olması, süt fiyatının yerinde sayması ve Euro-dolar kurlarındaki iniş çıkışlar üreticiyi zorlardı Diyen Murat Değer, Büyük üretici ıskartaya çıkmış hayvanı kesime yolladı. Küçük üretici ise verimden düşmüş ineğini kestirmek durumunda kaldı. Hiçbir üretici iyi bir verim sağladığı ineğini kestirmek istemez’ dedi.

İthal Ete Dur Denmeli

Besici hayvanını 29-30 liraya kestiriyor diyen Murat Değer, ‘Bugün karkas etin kesim maliyeti 32-33 lira arasında. Fiyatların mutlaka yukarı çekilmesi gerekiyor. Ayrıca ithalat kesinlikle durmalı, besicinin elinde ihtiyacı karşılayacak kadar hayvan var şeklinde konuştu.

Bazı besiciler hayvanlarını kestirdikten sonra yerine yenisini alamıyor diyen Değer, eskiden işletmesinde 100 hayvanı olan bir kişi bugün bu işe 40-50 hayvanla devam etmek durumunda kalıyor dedi.