Afyonkarahisar’da yaşayan eski hükümlü Selami Göktaş, katıldığı girişimcilik kursunun ardından İŞKUR'un "Kendi İşini Kurma Projesi “ne başvurarak aldığı 27 koyunla kendi işini kurdu.

İşlediği suçtan dolayı 6-7 yıl hapis yatan Selami Göktaş (38), tahliye olduktan sonra 4 yıl boyunca Afyonkarahisar'da iş aradı. İş bulamayan Göktaş, Göktaş, açılan girişimcilik kursuna katıldıktan sonra, İŞKUR'un "Kendi İşini Kurma Projesi “ne başvurdu. Göktaş'ın hazırladığı "Koyun Yetiştiriciliği Projesi", gönderildiği İŞKUR Genel Müdürlüğündeki ilgili komisyonca onaylandı. Verilen nakdi hibe desteğiyle 27 koyun alan Göktaş, merkeze bağlı Işıklar beldesinde kurduğu ağılında hayvanların başına geçti.

 Ceza evinden çıktıktan sonra iş bulamadığını bunun üzerine İŞKUR'un "Kendi İşini Kurma Projesi’ni duyduğunu söyleyen Selami Göktaş, "Proje hakkında önce biraz araştırma yaptım ve müracaat etmeye karar verdim. Projem, koyun yetiştiriciliği üzerineydi. Yaklaşık bir ay önce de projemiz onaylandı. Allah, devletimizden razı olsun ”şeklinde konuştu.

Proje onaylandıktan sonra 27 koyun alan Göktaş, "Koyunları alalı yaklaşık 15 gün oldu. İşimizin başındayız Allah'a şükür. Bu hafta ilk kuzumuzu aldık. Kuzumuzun adını da 'İŞKUR' koyduk. Bu kuzumuzu da uygun ortam sağlanırsa, ilerleyen günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza hediye etmeyi planlıyoruz. Proje sayesinde küçük bir sürü sahibi oldum. Bundan sonra koyunculukla aileme ve çocuklarıma güzel bir gelecek hazırlayacağım. İş bulamayan eski hükümlü ve engelli kardeşlerime bu projeyi tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Selami Göktaş ile hayata geçirilen "Kendi İşini Kurma Projesi"nin Afyonkarahisar'ın ilk örneği olduğunu aktaran İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, "Göktaş, proje için gerekli evraklarını kurumumuza ibraz ederek önce girişimcilik belgesini aldı. Akabinde de koyun yetiştiriciliği projesini hazırlayarak kurumumuza teslim etti. Biz de gereken incelemeleri yaparak projeyi İŞKUR Genel Müdürlüğümüze gönderdik. Orada oluşturulan komisyonda, Göktaş'ın projesi onaylandı. Projeye, 38 bin 376 lira destek verildi. Selami Bey proje kapsamında 27 koyun almış ve işinin başına geçmiştir" dedi.