Erzurum’da Mayıs ve Kasım ayları arasında en az 3 ton süt üretmiş ve en az 10 hayvana sahip olan 20 çiftçiye süt sağım makinesi hediye edildi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, il genelinde dağıtımı yapılacak 200 süt sağım makinesinden 20'sinin bugün çiftçilere verildiğini ifade etti

5 milyonluk küçükbaş hedefi

Erzurum'da vatandaşların birinci derecede geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu ifade eden Memiş; “Şehrimizde eskiden beri hayvancılık yaygın olarak yapılıyor. Çünkü Türkiye'de merası en fazlası olan iliz, mera varlığının yüzde 13 Erzurum'da. Bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediyemiz ile en az bir milyon büyükbaş hayvan varlığı olması konusunda hedef koyduk. Küçükbaş hayvan varlığında da en az 5 milyonluk hedefimiz olmalı." şeklinde konuştu

270 milyon TL destek

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar da, bu tarz dağıtımların kadın çiftçilerin iş yükünü azaltacağını söyleyerek, “Yıl içerisinde yaklaşık 38 farklı kalemde çiftçilerimize 270 milyon TL tarımsal destek dağıttık. Bunun yanında farklı projelerle de katkı sunduk. Süt sağım makinelerinin dağıtımının da bu katkılar anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle kadın çiftçilerimizin iş yükünü azaltacak önemli bir destek olacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de tarım ve hayvancılığın kentin en önemli gelir kaynaklarından olduğunu dile getirerek, "Geleceğin en önemli stratejik ürünleri et ve süttür, bunlar olmadan olmaz, insan gelişimi sağlanamaz, sağlıklı insan olamaz. Bunların mutlaka sağlanması lazım." dedi.