Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, “Yumurta sektörü 2016 yılından sonra çok başarılı bir seviyeye geldi. Ancak son dönemde ihracat odaklı yatırımların cenebesini çekiyoruz. Dünya pazarında siyasi kararlarla Türk yumurtasına koyulan engeller neticesinde bir sürü sıkıntı ile karşılaşıyor.

Acilen devlet destekli üretime geçmek zorundayız

Türk yumurtasını şuada 27 ülke ihraç edebilecek potansiyeldeyiz. Ancak fiyat bareminde rakiplerimiz ile mücadele edebilecek seviyede değiliz. Ham madde bakımından diğer ülkeler bağımlı bir konumda olduğumuz için döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı maliyetimizi aşağı bir seviyeye çekemiyoruz. Maliyetlerin düşmesi için kendi ham maddemizi üretmek durumdayız. Acilen devlet destekli üretime geçmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

 İbrahim Afyon, “Yumurta ihracatında yüzde 15’lik bir daralma bekliyoruz. Irak pazarının kapanmasından sonra Kuveyt ve sur iyeye ihracatımız arttı. %85 oranında ise körfez ve Afrika ülkelerine bir satış gerçekleştiriyoruz. Ancak üreticini maliyet seviyesi göz ününde bulundurulduğunda alımları başka tarafa kaydırmış oluyoruz. Bu pazarlarda kalabilmemiz için devletimizin üreticiyi desteklemesi gerekiyor. Gereken destekler verildiği takdirde yüzde 15’lik darla söz konusu bile olma” şeklinde konuştu.

Yum-Bir Başkanı İbrahim Afyon, “Dubai’de kurduğumuz devlet destekli Türkiye Ticaret Merkezi (TTM), depolarımız faaliyete geçmek üzere eylül ayında sevkiyatlarımız başlayacak. Devletimiz desteği ile bu merkez sayesinde güçlü hamlelerimiz olacak.

Pandemi döneminde etkisiyle yumurta tüketimi geriledi. İhracatı gözeten tüccarların,  hava sıcaklığını bahane ederek yumurtadan kaçışı üreticisi olarak bizi zorladı 3 4 aydır maliyetin altına satışlar inanılmaz noktalara geldi. Yumurtanın üretim maliyeti 40 ila 42 kuruş ancak bizden 30, 35 kuruştan alınıyor” dedi.