Yıllarca polis memuru olarak görev yaptıktan sonra emekli olan İsmail Karagöz'ün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destekle Avrupa Birliği (AB) standartlarında kurduğu çiftliğinde yetiştirdiği tavukları Arap ülkelerine ihraç ediyor.

Tavuk yetiştiriciliğinin zor ve stresli bir iş olduğuna değinen Karagöz,  "Eğer bu işi severek yaparsanız güzel paralar kazanabiliyorsunuz. Herkese bu işi kurmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı. Polis memurluğu görevinde 25 yıl çalıştıktan sonra 60 yaşımda emekli olan ve memleketi Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine dönen Karagöz “broiler”(et tavuğu) yetiştiriciliği yapmaya başladı. Aldığı destek ile Tınaztepe beldesinde 50 bin et tavuğu kapasiteli çiftlik kurdu.

Tavukları Arap ülkelerine ihraç ediyor

Karagöz, “Tesisi kurmak için biz 800 bin lira harcadık. Gerisini devletimiz hibe etti. Allah'a şükür devletimizin imkânları çok bizim anlaşmalı olduğumuz firmalar var. Firmalar, bize civcivlerini getiriyor. Tesisimizde bu hayvanları 40-45 gün boyunca besliyor, büyütüyoruz. Süreç sonunda firmalar, hayvanlarını kesimhanelerine götürerek işlemlerini gerçekleştiriyor. Paketleme işlemlerinin ardından da yurt içi ve yurt dışı piyasalarına satışı yapılıyor. Yurt dışında genelde Irak, İran, Katar ve Suudi Arabistan'a ihraç ediliyor" şeklinde konuştu.

2 milyon 250 bin liralık yatırım

TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, Karagöz’ün ilçede 2 milyon 250 bin liralık yatırım yaptığını vurguladı. "Bu yatırımın 1 milyon 450 bin lirası TKDK tarafından ödendi. Yatırımcımız ise 800 bin lira harcadı. Bu proje ile AB standartlarında 50 bin hayvan kapasiteli bir çiftlik kuruldu. İsmail Karagöz, girişimcilik örneğidir. Memuriyet döneminde biriktirdiği öz kaynağını değerlendirerek güzel bir işletmeye sahip oldu. Ayrıca çiftlikte üretilen et tavukları, kesimlerinin ardından Arap ülkelerine ihracat ediliyor" dedi.