Türkiye’nin ilk milli ve yerli elektrikli traktörünün Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde testleri sürüyor. Elektrikli traktör 1 yıl içerisinde çiftçilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan test çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada, elektrikli traktörün 45 dakikalık şarj süresi ile 4’lü 5’li pulluklarla tarlada 7 saat kullanılabildiğini söyledi. Pulluğun sürüm teknikleri içerisinde en fazla güç gerektiren bir sistem olduğuna dikkat çeken Kayacan “Buna rağmen 7 saat kullanabiliyoruz. Bunun haricinde römork çekme, yük çekme, ilaçlama gibi yaklaşık 10 ile 12 saat arasında kullanabiliyoruz” şeklinde konuştu.

“Eşi ve benzeri yok”

Kayacan yazılımın tamamen yerli ve milli olduğunu hatırlatarak “Elektrikli traktörün eşi ve benzeri yok. Farklı elektrikli traktör yapan firmalar oldu. Fakat sahaya süremediler. Biz sahaya sürdük ve çok rahat bir şekilde de kullanabiliyoruz. Değişik ülkelerden talepler geliyor. Ama biz bunu tamamen yerli ve milli olarak, bir Türk markası olarak tüm dünyaya göstermek ve Türk çiftçisinin hizmetine sunmak istiyoruz” diye konuştu.

“Her türlü testi yapıyoruz”

Test edilen traktörün 105 beygir gücünde olduğu bilgisini veren Kayacan “Elektrikli traktör mazotla çalışan 105 beygir gücündeki bir traktörün yaptığı her şeyi yapabiliyor. Hiçbir sıkıntımız yok. Tam tersine diğer traktörler çevreyi kirletirken, bunda çevreyi kirletmek gibi bir durum söz konusu değil. Ses yok dikkat ederseniz hiçbir ses çıkarmıyor. Diğer traktörlerin yaptığının fazlasını yapacak bir güçte. Biz burada farklı testler de yapıyoruz. Hem yakıt, hem zaman, hem süreç bunların bütün testleri yapılıyor. Buradaki hocalarımızla birlikte bilimsel olarak testler yapılıyor” diye konuştu.

“Dönüşüm projesi üzerinde çalışıyoruz”

Bu sektörün yeni bir sektör olduğunu da açıklayan Kayacan, “Şu anda 45 dakika olan şarj süresini 15 dakikaya düşürmek zorundayız. Daha uzun süre giden bataryaları çalışmak zorundayız. Bununla ilgili yazılım çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda Türkiye’de 1 milyon 800 adet traktör var. Bizim bu traktörlerin tamamını kenara atmak gibi bir lüksümüz olamaz. Biz bu traktörlerin dönüşümü için projelerimiz devam ediyor. Özellikle küçük traktörlerin dönüşümü, küçük çiftçilerin alabilmesi adına. Üretim bandına geçtiğimizde sıfır fabrikadan çıkışı olacak ama aynı zamanda ikinci bir bantla dönüşüme de çalışıyoruz. Böyle bir gayret içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

“1 yıl içerisinde Türk çiftçisini hizmetine sunmayı hedefliyoruz”

Kayacan açıklamasını şöyle noktaladı:

“Normal traktörler manuel sistemdir ama bu traktörümüz var otomatik vites mevcut traktörlerden fazlası var eksiği yok. Sayın bakanımızın talimatları ile çalışmalarımız devam ediyor. 1 yıl içerisinde Türk çiftçisinin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.”