Elazığ’da koyunculuk ile uğraşan çakar ailesi yaklaşık bir ay önce hayvanlarına bulaşan çiçek hastalığı nedeniyle her gün bir koyunu kaybediyor. Hayvanlarını çadırda besleyen çakar ailesi 900 hayvanının 600’den fazlasını bir ay içerisinde hastalık yüzünden kaybetti. İlk başlarda hastalığın ne olduğunu anlayamadıklarını söyleyen aile artan telef sayısı nedeniyle yapılan tetkiklerde çiçek hastalığı olduğunu öğrendiklerini söyledi. Durumun valilik ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirdiklerini aktaran Çakar, hayvanlarla ilgilenilerek aşılarının yapıldığını ancak bunun da çare olmadığını aktardı.

Başka bir işimiz yok

Koyunların sahibi Hüseyin Çakar, “ Geçimimizi tamamı, hayvancılığa dayalı ve başka da herhangi bir işimiz yok. Hayvanlarımızın bütün periyodik bakımlarını yapıldığı halde bundan 1 ay önce birkaç tane hayvan hasta oldu. Biz o esnada hastalığı anlayamadık. Fakat kış mevsiminde kar yağmaya başladığı gibi bunun çiçek hastalığı olduğu tespit edildi" dedi. Hayvanlarıyla ilgilendiklerini ancak yine de hayvanlarını kaybettiklerini söyleyen Çakar, Valilik ve il müdürlüğünden yardım beklediklerini aktardı.

Hüseyin Çakar, “Hastalığın sebebini bilmiyorum belki yemde veya samanda da bir şey vardır. Sonuç olarak 900 hayvandan kalanları bu ve çaresiziz. Herhangi bir kimseden bir şikâyetimiz veya kimse ile bir davamız yok. Bu da bir milli servettir ve 5 nüfus bundan geçiniyor. Yani bunun çaresi nedir veyahut bu hastalık başka bir enfeksiyonla mı yayılıyor. Biz, bunu bilmiyoruz. Öyle bir duruma geldik ki ölen hayvanı bile dışarı atamıyoruz. Artık bizi aştı biz bakamıyoruz” şeklinde konuştu. Kardeşinin yanında koyunlarla ilgilenen Filiz Çakar ise telef olan koyunları için ağıtlar yakarak gözyaşı döktü.