Çiftçi TV’nin Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yaptığı canlı yayına konuk olan Anadolu Motor Genel Müdürü Serkan Eriş, ekonomide yaşanan durgunluk ve belirsizliğin sektöre olan yansımalarını değerlendirdi. Tarım makinaları sektöründe çok fazla seçenek olduğunu vurgulayan Serkan Eriş, “Piyasalardaki bu durgunluğu bizim gibi yatırım yapan ve çok güçlü bayi ağaları olan firmaları kolay atlatacak ancak günübirlik kurulan ve alt yapısı yetersiz firmaları etkileyecek. Bu sayede doğal bir seleksiyon olacak. Marka ve markanın üreticiye verdiği güven her geçen gün artacak. Biz de bu konuda her geçen gün yatırım yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Günübirlik karar almamak lazım”

Ekonomik durgunluğun sonsuza kadar sürmeyeceğinin altını çizen Eriş, “Zor bir dönemden geçtiğimiz herkesin malumu. 2,5 aydır kurların yukarı doğru hareketi hemen hemen herkesi etkiledi. Ama bu süreç bir yerde duracak ve her şey normale dönecek. Durgunluk, içerisinde fırsatları da barındırıyor. Şartların getirdiği önlemleri elbette alıyoruz ama günübirlik kararlar almamak lazım. Bayilerimizle olan ilişkimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz, onlara sahip çıkıyoruz ve bu süreci hep beraber en az kayıpla atlatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Çok çalışacağız ve çok üreteceğiz”

Önümüzdeki yıla ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eriş, “Anadolu Motor olarak 2019 yılından umutluyuz. Doğru kararlar aldık, süreçleri doğru yönettik. Zorlu koşullara hazırlıksız yakalanmadık. Daha önceden aldığımız önlemlerle, 2019 yılında rekabette bir azalma olacak ve biz bu fırsatı değerlendireceğiz. Hükümetimiz açıkladığı yeni bir ekonomi programı var. Birtakım eksiklikler görüldü ve süreçler doğru yönetilmeye başlandı, kolay bir yıl olmayacak ama çok çalışmaya ve çok üretmeye devam edeceğiz, bu tavrı gerçekleştiren firmalar kârlı çıkacak.” dedi.