Mas Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek, Mas Seeds markasını ve çiftçilerimiz tohum seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini Çiftçiden Haber’de anlattı.

Mas Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek, “Tarım dünya ekonomi için çok stratejik bir ürün önemi asla kaybetmeyecek bir söktür. Pandemi dönemi tarımın önemi bizlere gösterdi. Tüm dünya ülkeleri tarımla ilgili stratejilerini değiştirdi. Avrupa ülkeleri pandemi döneminde çok zarar gördü tarım işçilerinin yetersizliğinden birçok ürün tarlada kaldı. Biz devlet olarak bu dönemi çok güzel yönettik. Hiçbir ürünümüz toprakta kalmadı. Tarımın ve üretmenin ne kadar önemli olduğu gördük” dedi.

Mas Seeds çiftçilere hangi alanlarda katkı sağlıyor. Mas Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek,” 80 yıllık bir kurumuz bugün yaklaşık 1,3 milyar Euroluk bir ciroya ulaşmış dünyanın 60 ülkede faaliyet gösteren, 14 farklı ülkede kendine ait işletmesi olan dünya çapında bir şirket haline gelmiştir. Bu başarı kesinlikle çiftçilerime aittir. Birinci amcamız çiftçimize en kaliteli tohumları sunmak. Yıllık ciromuzun yıllık %15’ini Ar-Ge çalışmalarına aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Çiftçi

 neden Mas Seeds’i tercih etmeli

Mas Seeds firmasının bu kadar tercih ediliyor olmasının sebebini Mas Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek açıkladı. Çiçek, “dünyada birçok ıslahçı tohum firması bulunmakta burada en önemli nokta elinizdeki genetik materyalin ne kadar zengin olduğu ve Ar- Ge çalışmalarına gereken önemi veriyor olmak. Doğal Şartlardan etkilenmeyecek her sene aynı verimi verecek tohumlar üretmek çok önemli. Çiftçilerimizin bizi tercih etmesindeki en önemli özellik tohumlarımızı her türlü iklim şartına uyumlu bir şekilde üretiyor olmamız.

Eğer diğer firmalardan ayrı bir yer edinmek istiyor iseniz farklı yollar izlemek dorundasınız diyen Çiçek,  her sene değişen bölge şartlarına adaptasyon sağlamak için sürekli çalışmak durumdasınız. Farklı ürün çeşitliliğine sahip olmalısınız ve en önemlisi Ar-Ge çalışmalarına gereken önemi vermelisiniz böylece çiftçi tarafından her zaman güvenilen ve seçilen bir marka haline geliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Mas Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek, “Bizim ülkemizde İklimsel çeşitlilik oldukça fazla her çiftçinin bölgesini çok iyi tanıması lazım bölgedeki sıcaklık değerlerine uygum tohumlar tercih etmeleri lazım. Tohum verim olarak çiftçilerimizi memnun ediyor ise çiftçilerimiz bizi tercih etmeye devam ediyor. Çiftçilerimizi doğru iklim şartlarına uygun doğru tohumu ekim alanına ekmeleri konusunda sağa çalışanlarımız ve dağıtım ekibimiz olarak bilgilendirmeye özen gösteriyoruz” dedi.