Amik Ovası etkili olan yağışlar ve Tahtaköprü Barajının kapaklarının açık kalması nedeniyle 45 gündür sular altında. Su seviyesi her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Hatay’da son haftalarda etkili olan yağışlar sonrasında Amik Ovası’nda bulunan bazı mahalleleri su bastı. Antakya’nın Aşağıoba Mahallesi’nde ve Kumlu’nun Aktaş Mahallesi’nde ekili tarım arazileri ve evleri sular altında kalan vatandaşlar bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini istiyor.

Etkili yağışlar ve Tahtaköprü Barajı'ndan yapılan su tahliyesinin etkisiyle bölgede su seviyesi her geçen daha da yükselirken, Aşağıoba Mahallesi’nde yılanlar görülmeye başladı.

“Hayvanlarımız aç, tekrar yem dağıtılsın!”

Aşağıoba Mahalle sakinlerinden Cebrail Açık kendilerinin 45-50 gündür banyo dahi yapamadıklarını, evlerinin içerisinde yılanlar olduğunu belirterek, “Köyümüzün halini görüyorsunuz. Hayvanlarımız perişan yemimiz kalmadı, samanlarımız suyun içinde heder oldu. Meralarımızda su seviyesi 5 metreye yaklaştı. Bir sefer yem dağıtıldı, sonrasında bizleri kimseler sormadı. Bizler burada mağduruz, yemlerimiz yok saman aldık ama oda bitti. Devletimizden yardım bekliyoruz” dedi.

“Ekili tarlalar halen sular altında”

İbrahim Açık ise ekili arazilerinin ve evlerinin sular altında kaldığını belirterek, “Lağımların patlamasıyla çeşitli hastalıklar oluşmaya başladı. Mahallede bulunan birçok hayvan hastalıktan dolayı telef oldu. Devletten beklentimiz bizlere yardımcı olması 71 ev çok sıkıntı yaşadı. Su basan bölgeler eğer afet bölgesi olursa insanların gidecek bir yerleri olur şuan gidecek yerimiz yok zor durumdayız. Mahallerimizi yılanlar bastı bazen çöplerin arasından ellerimiz sarılıyorlar Allah’tan şimdi kış olduğu için zarar veremiyorlar ama ilerde zararlı hale gelecekler” ifadelerine yer verdi.