Ege ovalarında nisan ayında ekilen domatesler temmuz ayında hasat ediliyor. Mevsimlik işçilerin topladığı domatesler, kamyon ve traktörlere yüklenerek beyaz örtülerin serildiği arazilere götürülüyor. Burada ikiye kesilerek talebe göre tuzlanan veya kükürtlenen domatesler yaklaşık bir hafta güneşte bekletiliyor.

Kuruyan domatesler paketleme tesisinin ardından ihraç ediliyor. Daha çok makarna, pizza ve salatalarda tercih edilen kurutulmuş domatesler Avrupa ve ABD'de kahvaltı sofralarında da yer alıyor.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye 2018'de 85 ülkeye yaptığı kuru domates ihracatından 88 milyon dolar gelir elde etti.

Kurutulmuş domateste en fazla ihracat 19 milyon 500 bin dolarla İngiltere'ye yapılırken, bu ülkeyi 13 milyon 344 bin dolarla İtalya ve 9 milyon 472 bin dolarla Almanya izledi.

Hedef 100 milyon dolarlık ihracat

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, geçen yıl domatesten hastalık nedeniyle yeterli verim elde edilemediğini söyledi.

Bu yıl ise hastalık bakımından domateste çok ciddi bir sıkıntı olmadığını belirten Uçak, "Geçen yıl hastalıktan dolayı salça ve kuru domates üretiminde sıkıntı vardı. Bu yıl hastalığın olmaması nedeniyle kurutulmuş domates ihracatımızın 100 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Salçada da güzel bir sezon bekliyoruz." dedi.

Kuru domates ihracatının yüzde 95'inin Ege Bölgesi'nden yapıldığını dile getiren Uçak, tanıtım çalışmalarıyla özellikle Uzak Doğu pazarına ihracatın artırılabileceğini ifade etti.

Kurutulmuş domatesin kilosu 15 lira

Domates kurutma işiyle uğraşan Hatice Başak da temmuz güneşinde çalışmanın çok zor olduğunu ancak geçimlerini kan kırmızısı sergilerden sağladıklarını söyledi.

Bu yıl domates veriminin çok iyi olduğu dile getiren Başak, "Domatesi tarladan 50 ila 75 kuruşa alıyoruz. Yaklaşık 13 kilodan 1 kilo kuru domates çıkıyor. Kuru domatesin kilosunu da yaklaşık 15 liraya satıyoruz." dedi.