Çiftçi TV’nin medya sponsorluğunu üstlendiği Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, Antalya Expo Center'da devam ediyor. Growtech Eurasia Fuar Direktörü Engin Er, fuar alanında yaptığı açıklamada, fuarı bu yıl 50 bin metrekarelik bir alanda "Tarım ve teknolojinin global buluşması" ana temasıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Fuara 30 ülkeden 800 firmanın katıldığını dile getiren Er, kendi ziyaretçi rekorunu kırmayı,  85 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlamayı planladıklarını ifade etti. Er, "193 ülkenin 160'ından ön kayıtlar yapıldı. En çok kayıt yapan ilk 5 ülke ise Hindistan, Cezayir, Mısır, Fas ve İran."dedi.

“Türkiye’nin rolü çok büyük”

İnsanlık var oldukça ölmeyecek tek sektörün tarım sektörü olduğunu vurgulayan Er, bu sektörde Türkiye'nin rolünün çok önemli ve yüksek olduğunu bildirdi. Er, Türkiye'nin tarımsal üretimde Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sırada yer aldığını belirterek, "Seracılıkta Avrupa'da İspanya ile ikinciyiz, dünyada dördüncü sıradayız. Böyle bir büyüklüğe sahip ülkemizde dünyanın en büyük seracılık fuarını yapmaktan gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Dünyanın dört bir yanından tarım sektörü temsilcileri fuarda

Fuarda, "Tohumculuk", "Sera ve Sulama Teknolojileri", "Bitki Besleme ve Koruma", "Traktör ve Tarım Makineleri" ile "Hayvancılık" kategorilerinde en yeni teknoloji ve ürünlerin sergilendiğini anlatan Er, dünyanın dört bir yanından büyük üreticilerin, ihracatçıların ve tarlasını ekip biçen çiftçilerin hem yeni ürünlerle hem de Growtech kapsamında gerçekleşen bir dizi etkinlikle sektörle ilgili tüm donanıma sahip olarak fuardan ayrılacaklarını söyledi.

Alım heyetleri ziyaret ediyor

Bu yıl da Growtech'te Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda Alım Heyeti Programı'na ev sahipliği yapacaklarına değinen Er, şöyle konuştu: "Bugün Azerbaycan, Bahreyn, Kırgızistan, Kosova, Lübnan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Moldova ve Ürdün'den 29 firma, katılımcılarımızla ikili görüşmeler ve önemli anlaşmalar yapıyorlar. Bunun yanı sıra bu yıl birçok ülkeden bağımsız heyet ve dernekler fuarımızı ziyaret ediyorlar. Örneğin dünyada seracılık konusunda en büyük yatırım yapan ülkeler olan Rusya ve Özbekistan'dan yatırımcı heyetler alım yapmaya Growtech fuarına geliyor."

Yapay zeka ürünleri fuara renk kattı

Antalya Expo Center’da devam eden Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, inovatif tarım uygulamalarına ve yenilikçi tarım şirketlerinin çalışmalarına ev sahipliği yaptı. Fuarda, yapay zeka ile çalışan uzaktan kumandalı tarım makineleri, ilaçlama ve gözlem yapabilen dronelar gibi tarımın ve çiftçinin yanında olan, onların ihtiyaç ve beklentilerine çözüm üreten ürün ve hizmetler öne çıktı. Hektaş Ar-Ge Proje Yöneticisi Aylin Kırkaya (fotoğrafta), geliştirdikleri “Yapay Zeka” projesiyle üreticilere büyük bir kolaylık ve fayda sağladıklarını belirtti.