Sarıgöl Merkez ve Mahalleleri Tarımsal Kaldırma Kooperatifi, dünyanın önde gelen bir zincir market markası ile yaş üzüm alım protokolü imzaladı. 32 ülkede yüzlerce marketi bulunan, Türkiye'de ise 35 markete sahip olan firma, Manisa'nın Sarıgöl ilçesinin dünyaca ünlü Sultaniye üzümlerine raflarında yer verecek. Üreticiler sattıkları ürünlerin ödemelerini 20 gün içerisinde alacak.

Ticaret Bakanlığı girişimiyle hayata geçti

Sarıgöl Merkez ve Mahalleleri Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi ile Ticaret Bakanlığı Yaş Meyve ve Sebze Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışması ilk meyvelerini verdi. Bakanlığın girişimiyle imzalanan protokol bölgedeki çiftçileri sevindirdi. Kooperatif Başkanı Yusuf Tüfekçi ile zincir marketin Ege Bölge Satın Alma Müdürü Serkan Ülker, Sarıgöl'de bir araya gelerek protokolü imzaladı.

Ödeme 20 gün içinde yapılacak

Yapılan protokol hakkında bilgi veren marketin satın alma müdürü Serkan Ülker, ’’Firmamız Ticaret Bakanlığı Yaş Meyve ve Sebze Genel Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışma kapsamında Sarıgöl’den haftanın üç günü yaş üzüm alacak. Üreticilerin paraları da 20 gün içerisinde ödenecek. Market zincirimiz 5 kıtada, 32 ülkede yüzlerce mağazası var. Türkiye’de 35 mağazamız bulunmaktadır. Bu yıl marketler zincirimizde Sarıgöl Sultaniye üzümleri olacak’’ dedi.

“Amacımız üreticimizi korumak”

Kooperatifi Başkanı Yusuf Tüfekçi ise, "Kurduğumuz kooperatifimizin 217 ortağı var. Satılan üzümlerimizin parası garanti altına alındı. Biz hep diyoruz, tüm üreticiler kooperatifimize üye olsunlar. Kooperatifimiz bu yıl ilk yaş üzümünü satacak. Kooperatifimizden yaş üzüm almak isteyen bazı firmalarda var. Onlarla da protokol imzalanacak” diye konuştu.