Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği Başkanı Rasim Aydın Çiftçi TV’de yayımlanan Çiftçi Haber adlı programa konuk oldu. Döviz kurundaki artış nedeniyle solucan gübresi tesisi kurma maliyetlerinin arttığını dile getiren Başkan Rasim Aydın, “Tesis kurmanın maliyeti 500 bin liradan 1 milyon liraya yükseldi” dedi.

Solucan gübresi üretiminin ciddi bir iş olduğuna değinen Rasim Aydın, “Amacı sadece kolay yoldan para kazanmak olan kişiler solucan gübresi işine girdi. Fakat süreç içerisinde bu işin hiç de kolay olmadığını yaşayarak öğrendiler. Şu anda ciddi sorunlar içerisindeler. Bunun yanında ürettikleri gübreyi nasıl ambalajlayacaklarını ve pazarlayacaklarını bilmiyorlar. Bir şirketleri dahi yok. Öte yandan ekonomik olarak da zor durumdalar” diye konuştu.

Solucan gübresi üretiminin iki şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayan Aydın, “İlk bölümde üretimi endüstriyel yöntemlerle yapan ciddi kuruluşlar olmalı. İkinci bölümde ise hobi olarak üretim yapanlar. Kendi ihtiyacı olan sebze ve meyvesini yetiştirmek için gübre üretenler. Bunun dışında denetimsiz üretim yapanlar mutlaka tespit edilmeli” şeklinde konuştu.

“Kaliteli ürün için üretimde teknoloji şart”

Üretimde belirli bir kalitede standardın yakalanması için teknolojinin mutlaka kullanılması gerektiğine değinen Aydın, “Üretim ünitesi olarak doğru yöntemleri kullanmayanlar da var. Şöyle bir tartışma var; üretimi geleneksel mi yapalım yoksa teknolojiyi kullanarak mı yapalım? Biz dernek olarak kesinlikle teknoloji kullanarak yapma taraftarıyız. Çünkü tüketiciye sunacağımız ürünün bir kalite standardı olmalı. Bunu sadece teknolojiyi kullanarak yapabiliriz” dedi.

“Beton zeminde üretim riskli”

Dernek olarak solucan gübresinin yerden yükseltilmiş yataklarda üretilmesini tavsiye ettiklerini dile getiren Aydın, “Solucanlar ortalama 20 derecede ısıda üretim yapabilen canlılar. Eğer beton zeminde bulunan yataklarda üretim yaptığınızda ısı dengesini korumanı pek mümkün değil. Çünkü betonun ısıya duyarlılığı toprakla aynı değil. Doğal olarak soğuk havalarda solucan aşırı üşür. Sıcak havalarda ise beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilir.  Bu tip sorunlar sürdürülebilir üretimi engeller. Beton zeminde üretim yapanlar işi ucuza mal ettiklerini düşünseler de ortaya çıkan olumsuzluklardan sonra maliyet daha yüksek oluyor” diyerek sözlerini tamamladı.