Antalya'daki temasları kapsamında Korkuteli ilçesinde "Küçükköy Mahallesi İçme Suyu ve Kanalizasyon Yenileme Hattı Açılış Töreni"ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, köylerde biyogaz üretimi ile ilgili çalışma başlattıklarını duyurdu.

Bakan Fatih Dönmez, "Köylerinizde kendi gazını kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Adı biyogaz. Dolayısıyla gaza para ödemeyeceksiniz. Oradan elde ettiğiniz gazla ocağınızda çayınızı tüp parası ödemeden pişirmiş olacaksınız" dedi.

Eskiden köylerde yol, su, elektrik, telefon olmadığını dile getiren Dönmez, artık köylerin tamamında bu hizmetlerin olduğunu, Büyükşehir Yasası sayesinde başırılı örneklerin yaşandığını bildirdi.

Doğalgaz yerine biyogaz

Artık köylerin de doğal gaz istediğini aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

"Köylerimiz için müjdemiz var. Kendi gazınızı kendinizin üretebileceği bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Biyogaz. Dolayısıyla siz gaza para ödemeyeceksiniz. Oradan elde ettiğiniz gazla ocağınızda çayınızı tüp parası ödemeden pişirmiş olacaksınız veya sıcak suya ihtiyacınız var. Antalya güneşi bol bir kentimiz ama kışın sıcak suyu üretebilecek. Biraz tesisi büyük kurarsanız, sobadan da kurtulma imkanınız var” şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez köylerde biyogaz üretimi ile ilgili ar-ge çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek “Çalışmayı Ankara'daki birkaç köyde deneyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ifade ettik. O da heyecanlandı, 'Bir an önce bitirelim, vatandaşımızla paylaşalım diye çalışmalar devam ediyor. Köylerimizde altyapı açısından eksik olarak hissettiğimiz bir tek ısınmasıyla alakalı sorunumuz vardı. Onu da bu yerli teknolojiyle çözmüş olacağız. Doğalgazı dışarıdan ithal ediyoruz, yüzde 98'ini. Arıyoruz, şimdiye kadar tatminkâr bir şey bulamadık. Antalya sınırlarında devam eden derin sondajımız var. İnşallah bu ayın içerisinde belki bir netice alacağız. Var mı yok mu şu anda bilmiyoruz, çalışmalar bunu verecek" dedi.

Türel: Tarım marketleri kuruyoruz!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Her zaman hizmet için çalıştıklarını vurgulayarak "Tarımda destek paketi hazırladık. Tarım marketleri kuruyoruz. Yüksek ve toplu alımla iç ve dış piyasadan ithal edip, nakliye, işçilik, kira gelirlerini belediye olarak üstleniyoruz. Bunları biz karşılayacağımız için gübre, naylon, sera ipliği yüzde 20 daha ucuz olarak çiftçilerimize sunulabilecek. Böylece piyasa dengesi oluşacak. Vatandaşımız, 'Döviz düştü ama gübre düşmedi' diyor. Aradaki simsarlar karşılarında bizi bulacaklar. Fide ve faydalı böcek desteği de temin edilecek" diye konuştu.