Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında Rusya’nın St. Petersburg kentinde, Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ile bir araya geldi.

Türkiye ile Rusya’nın işbirliğinin verimli şekilde devam ettiğini belirten Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patruşev, “Türkiye, Rusya’ya domates tedarik etme imkanına sahip. 150 bin tonluk bir kotamız var. Bu rakam, Türk meslektaşlarımız için kesinlikle uygun ve rakamın yükseltilmesi için bir gerek görmüyoruz” dedi

Patruşev: Kota yeterli

150 tonluk kotanın tamamen kaldırılması için Bakan Pakdemirli ile görüştüklerini belirten Patruşev, “Şimdilik 150 ton olması yeterlidir. Aynı zamanda, tarım alanında Rusya ile Türkiye ikili ilişkileri sadece domatesin tedarikine bağlı değil. Bu bağlamda da ikili ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Süt ürünlerini ele aldık”

Yeni ürünlerin ithalat ve ihracatı konularını da ele aldıklarına değinen bakan Patruşev, “Rusya olarak kaz ve ördek etinin Rusya’dan Türkiye’ye tedarik edilmesi konusunu ele aldık. Aynı zamanda, Türkiye’den Rusya’ya süt ürünlerinin tedarik edilmesi konusunu görüştük” şeklinde konuştu.