Önceki gün etkili olan dolu yağışının ardından zarar gören pamuk ekili arazileri inceleyen Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Pamuk ekili tarlalar dahil olmak üzere, il genelinde çeşitli ürünlerde toplamda 30 bin dönüm alanda 40 Milyon lira zarar söz konusu” dedi.

Başkan Kendirlioğlu ve beraberindeki bazı ilçe ziraat odası başkanları, çiftçinin zor durumda bulunduğunu açıklayıp, yaşanan bu mağduriyetin giderilmesini istedi.

“Çiftçi üretim maliyetinin yüzde 80’ini harcadı”

Başkan Kendirlioğlu, yaklaşık on günden bu yana devam eden yağışların Aydın’da sele, taşkınlara ve tarım alanlarına büyük zararlara yol açtığını belirterek, “En çok zarar gören ilçelerimizin başında İncirliova var. Bu ilçede yaklaşık 6 bin dönüm pamuk ekili arazi yağışların zarar vermesi ile kullanılamaz durumda” diye konuştu

Pamuk, ekiminden sonraki bir ay içerisinde üretim maliyetlerinin yüzde 80’inin gerçekleştirildiğini belirten Kendirlioğlu, “Şu anda çiftçimiz akaryakıt, gübre, ilaç, tohum gibi ana girdileri harcamış durumda. Başka bir ürün ekme şansı da yok. Çiftçimiz eğer TARSİM kapsamındaysa, TARSİM bunu karşılamaya çalışacak. Ama bunun dışındaysa İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat ederek, zarar tespiti yaptıracak. Devletten istediğimiz bizim, bilhassa pamuk üreticileri olarak şu ana kadar primlerin yüzde 70’i hesaplarımıza aktarıldı. Geriye kalan yüzde 30’luk kısmının bir an önce çiftçilerimizin hesabına geçmesiyle bir nebze olsun pamuk üretimi yapan çiftçilerimizi rahatlatırız diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“2 bin çiftçimiz mağdur oldu”

Zarar gören çiftçi sayısının yaklaşık 2 bin olduğu bilgisini veren Kendirlioğlu, “30 bin dönüm alanda pamuk, kiraz, zeytin, kestane, ceviz gibi üretim yapan yerlerde de büyük hasarlar var. Bizim elde ettiğimiz bilgilere göre bu alanlarda 40 Milyon lira zarar söz konusu. Tek tesellimiz can kaybının olmayışı. Çiftçinin durumu malum, onun için yetkililerin bir an önce harekete geçerek, mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. Tabi buralarının Afet Bölgesi ilan edilmesi durumunda bu gibi yardımların yapılması daha kolay olur" diye konuştu.