Amasya’da 24-25 Mayıs tarihleri arasında meydana gelen şiddetli dolu yağışı, ilk tespitlere göre il merkezi, Suluova ve Merzifon ilçelerindeki toplam 53 köydeki tarım arazilerinde ekili ürünler büyük zarar gördü.

Amasya Valisi Osman Varol köylerde incelemelerde bulundu. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından oluşturulan hasar tespit ekipleri, zarar gören köylerde hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Yapılan ilk tespitlere göre, il merkezinde 6, Suluova'da 16 ve Merzifon'da 31 olmak üzere toplam 53 köyde kiraz, şeftali, buğday, mısır, şekerpancarı gibi ürünlerde yoğun dolu hasarının bulunduğu belirlendi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından oluşturulacak raporun Tarım ve Orman Bakanlığına gönderileceği bildirildi.

"Ürünlerimizde yüzde 80, bazı yerlerde yüzde 100'e varan zarar oluştu"

Suluova Tarım ve Orman Müdürü Müdürü Tacettin Özmen, ilçede etkili olan doludan tarım alanları zarar gören vatandaşları ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söyledi.

Oluşturdukları ekiplerin doludan etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları yürüttüğünü anlatan Özmen, "Dolu ve sağanaktan şeker pancarı, buğday, soğan, mısır tarlaları büyük oranda zarar gördü. Bazı köylerin yollarında hasar oluştu. Fırtına ise ağaçları devirdi, sulama sistemlerini yerle bir etti. 15 köyde 35-40 bin dönüm arazinin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Ürünlerimizde yüzde 80, bazı yerlerde yüzde 100'e varan boyutlarda zarar oluştu. Uzun yıllar yaşamadığımız boyutta geniş alanı kapsayan bir felaket." diye konuştu.

Hasar tespitinin tamamı için çalışmalar devam ediyor

Çiftçilere mutlaka TARSİM yaptırmalarını tavsiye eden Özmen, "Bakanlığımız poliçelerin yüzde 50'sini karşılamakta. Çiftçilerimizin mağdur olmaması için TARSİM'in önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Devletimizin çiftçilerimizin yanında olduğunun bilinmesini istiyorum." dedi.

Tüm arkadaşlarıyla sahada bulunduklarını, arazi çalışmaları yaptıklarını anlatan Özmen, böylece hasarın boyutunu tam olarak öğrenmeye çalıştıklarını kaydetti.

Amasya Valiliği talimatıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra 4 helikopter ile de havadan tespit çalışmaları yapılıyor.