Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Çiftçi Haber’e konuk olan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru yağlı tohum prim desteği ödemesiyle ilgili tarih verdi. Aldığı duyumlara göre icmallerin 22 Mayıs tarihinde askıya çıkacağını belirten Mutlu Doğru “Hazine’den de mayıs sonunda ödenek çıkacak” dedi.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili pek çok alanda destekleme ödemelerinin seçim tarihi olan 31 Mart’a kadar düzenli gittiğini hatırlatan Doğru “Yağlı tohum prim desteği seçimden önce ödenen destekler arasında yer almadı. Yağlı tohum prim desteğinin büyük bir meblağ tutması nedeniyle Hazine’den gerekli kaynak aktarımı olmadığını tahmin ediyorum” diye konuştu.

“Çiftçi faize para ödemesin istedik”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yağlı tohumların ekimini teşvik etmek amacıyla önemli destekler verdiğinin altını çizen Doğru “Ayçiçeği, soya, aspir gibi ürünlere ödenen primde her yıl bir artış oldu. Seçimler öncesinde ödenmesi için çok ısrar ettik. Nisan ve Mayıs aylarında Adana, Hatay, Şanlıurfa, Adıyaman gibi bölgelerde pamuk ve yazlık soya ekimleri başlar. Ekimler başlamadan primler ödensin ve çiftçi borçlanacağına kendi hakkı olan primle tohum, gübre ve mazot alsın faize para ödemesin istedik. Ancak bu isteğimiz gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

Primler düştü mü?

Pamuk üretiminde dekara konan kotada bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Doğru “Prime baz olan verim her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanır. Bu kota dekara 650 kilogram pamuk olarak açıklanmıştı. Ancak Bakanlık bu üst limiti dekara 500 kilograma düşürdü. Bu da demek oluyor ki 500 kilogramın üstünde üreten çiftçi pirim desteği alamayacak. Bu kota indirimi pamuğuna iyi bakmış ve dekara 550-600-650 kilogram ürün alan çiftçiyi cezalandırmaktır” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru’nun buğday, hayvancılık, süt, yem, soğan ve patates ile ilgili açıklamalarını merak ediyorsanız, yukarıdaki video penceresinden programın tamamını izleyebilirsiniz.