Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2020 ile birlikte dış ticaret istatistiklerini yeniden, Genel Ticaret Sistemi hesabıyla ayrıntılı olarak açıklamaya başladı.

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2020 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artarak 14 milyar 759 milyon dolar, ithalat yüzde 18,8 artarak 19 milyar 207 milyon dolar olarak gerçekleşti. Gıda ve içecekte dış ticaret verileri de ayrıldı.

Dış ticarette ÖTS, GTS hesaplamaları

Dış ticaret istatistikleri, genel ticaret sistemi (GTS) ve özel ticaret sistemi (ÖTS) olmak üzere iki farklı ticaret sistemine göre hesaplanıyor. Bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan malların kapsandığı Genel Ticaret Sisteminde, ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılıyor. Özel ticaret sisteminde ise, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almazken, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanıyor.

Bu bağlamda, TÜİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle üretilen dış ticaret istatistiklerinin ödemeler dengesi ve ulusal hesaplar gibi ekonomik istatistiklerde yapılan revizyonlara uyumlu hale getirilmesi amacıyla, Ocak 2020’den itibaren ayrıntılı olarak genel ticaret sistemine göre yayımlanmasına başlandı.