Pandemi dönemi ve tarım sektörü

TİGEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, “Tarım ve Orman Bankalığımızın önderliğinde bu süreci çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Özel sektörlerle el ele marketlerde gıda erişiminde bir sıkıntı yaşanmaması açkısından diğer bakanlıklarla bir arada zincirin tüm halkalarını teker teker kontrol ederek hiçbir şekilde sıkıntı yaşanmaması adına çalışmalarınızı titizlikle yürüktük. Tabi ki çiftçimiz olmadan bizim bu ürünlere erişmemiz veya tüketicinin market reyonlarında ürünleri bulabilmesi mümkün değil. Üreticimizde pandemi döneminde hiç ara vermeden, çok iyi bir planlamayla işinin başında tarımına devam etti. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Tarım Bakanlığımız tarafından gereken tüm önlemleri aldı. Ancak süreç henüz bitmedi gereken önemler alınarak çiftçimizin işini kolaylaştıracak şekilde işimize bakıp bu surecide en az hasarla atlatmamamız lazım. 2019-2020 yılı tonaj karşılaştırmamıza baktığımız zaman %10’luk bir artışımız oldu. Dolayısı ile üretime hiç ara vermeden devam ediyoruz. Üreticilerimiz hiç korkmadan üretime devam edebilirler. Onların hayatını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

700 yıllık geçmişte ilk kadın yönetici

Ayşe Ayşin Işıkgece, “ 700 yıllık bir kurumun ilk kadın yöneticisiyim dolayısıyla üzerimizdeki sorumluluk çok fazla. Özel sektörde 28 yıllık bir geçmişim var. İktisatçı ve Ziraat Mühendisiyim. Kurumsal ve finansal olarak tüm tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Daha çok yapacak işimiz var. TİGEM bünyesinde teknik anlamda stok sistemlerimi kontrol edebilecek işler yapmaya başladık. TİGEM bünyesinde faaliyet gösteren 17 tane çiftlik var. Bu çiftliklerde yapılan farklı farklı işleri birleştirip yeni projeler üretmeye çalıştık. Elimizdeki kaynakları en iyi şekilde kullanıp, çiftçimize ülkemize en yüksek katmam değeri sunmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken devletten ilave güç almadan parasal yük olmadan yolumuza devam etmeyi amaçlıyoruz. Kendi kaynağımız ile yatırımlarımızı ve hizmetimizi çoğaltmak en büyük amacımız olacak” ifadelerini kullandı.

TİGEM ve tohumculuk sektörü

TİGEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, “ 17 tane çitliğimizde yem bitkileri tohumu ve sertifikalı hububat tohumu üretiyoruz. Oranlara bakılarak Türkiye kullanması gereken sertifikalı tohumu hala kullanamıyor. Üretici kendi mahsulünü tohum olarak kullanıyor ise, bunların içerisinde yeşerme kabiliyeti olmayan ürünlerde olabiliyor. TİGEM olarak 63 çeşit ne çıkacağı belli olan testlerle onaylanmış sertifikalı tohumu 300’e yakın bayimiz üzerinde satıyoruz. Üreticimiz bizim ürettiğimiz tohumları kullanırsa kendi tohumuna kıyasla minimum aynı alanda % 25 daha verim elde edecektir. Sertifikalı tohum konusunda bilincin artırılması ve yerli özel sektöründe bu alana girerek destek vermesi gerekiyor. TİGEM olarak toplam üretimde %33’lük bir payımız var” dedi.

Tohumculuk sektöründe fiyatlar nasıl oluşuyor?

Işıkgece, “Piyasada fiyatımızı açıklıyor olmamamız çok önemli bir konu özle sektör biz açıkladıktan sonra fiyatlarını konumlandırıyor. Çok detaylı bir piyasa araştırması yaparak fiyatlarımızı açıklıyoruz” İfadelerini kullandı.

Sertifikalı tohumun tarım için önemi

Ayşe Ayşin Işıkgece, “ sebze tohumu projesi çok yeni bir proje, bayilerimiz üzerinde üreticilerimiz bu tohumlara ulaşabilirler. Antalya’da bulunan çiftlimizdeki seralarımız yardımı ile bu tohumları üretiyoruz. Şuan için altı çeşit sebze tohumumuz var. Türkiye’nin Sebze tohumculuğu konusunda yerli üretime ihtiyacı var. Bu proje yeni yeni pazarda yerini almaya başladı. TAGEM ile birlikte yürüttüğümüz bir proje bu üreticilerimiz bu tohumları mutlaka denemeli. Bir diğer projemiz ise mirasımız yerel tohum, 2017 yılında Sayın Emine Erdoğan tarafından başlatılan bir proje bu kapsamında tüm çiftlerimizin köylülerimizin elinde bulunan tohumları muhafaza etmek. Üzerlerinde teknik çalışmalar yapmak. En önemlisi bu tohumları temel alarak yeni çeşitler geliştirmek. İsteyen kişiler bu tohumlara ulaşabilecek. Yeni bir katalog çıkartıyoruz.  Üreticilerimiz buradan seçtiği ürünleri talep edebilecek ve satın alabilecek” dedi.

Dijital tarım pazarı projesi

TİGEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, “DİTAP, Sayın Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin önerdiği bir fikir. Üretici ile alıcı bir araya getirdiğimiz bir sistem DİTAP,  Üreticimizin en büyük sıkıntı pazar sıkıntısıydı bu proje üreticimize farklı pazarlar bulma imkânı sunuyor. Projemizi gelişmek adına finansal anlamda yenikler yapacağız. TARSİM ve bankalarımız bu sistemi kullanan çiftelerimize farklı imkânlar sunacak. Aynı zamanda farklı ülkelerde de ürün alıp satabileceğiz. DİTAP ile ilgili yaptığımız yenilikleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çok yakında açıklayacak ”dedi.