Antalya’nın Kepez ilçesi Başköy Mahallesi’nde 40 yıldır besicilikle uğraşan Ali Elmas'ın oğlu Bekir Elmas tarafından yetiştirilen Simental Wille cinsi boğa, ağırlığı ve büyüklüğüyle dikkat çekiyor. Özel bakımla beslenen 2 ton ağırlığındaki "Sarı Fırtına" adlı boğayı yetiştiricisi bir yıl önce karşılığında traktör verilmesine rağmen satmaya kıyamadı. Ancak bakım zorluğu ve aşırı büyümesi nedeniyle Kurban bayramında elden çıkarmaya karar verdi. Ahırda demirlerle çevrili özel bir alanda bakımı yapılan ‘Sarı Fırtına’ 3 metre uzunluğu ve 2 metreye yakın yüksekliği bulunuyor. Elmas, günde 30 kilogram yem tüketen boğasını 40 bin liradan satışa çıkardı.

"Ne kantara ne de ahıra sığıyor"

Boğasının kamyon ve kantara sığmaz olduğunu belirten Elmas, “Kurban Bayramı yaklaştığı için herkes hayvanlarının büyüklüğünü söylüyor ama bizimki gerçekten büyük. Her şey ortada. 3 metre uzunluğu, 2 metreye yakın boyu var. Özel bir besleme yaptık çekirdekten tutun baklagillere kadar yedi. Doğduğu andan itibaren büyüktü ve biz de ona göre bir besleme yaptık. Akdeniz Bölgesi’nde iddialıyız ama ülkemizin de şu an en büyük kurbanlıklarından biri olabilir” diye konuştu. Sarı Fırtına’yı zapt edemedikleri için bahçeye çıkaramadıklarını ifade eden Elmas, yaşadığı yerin kalın demirlerle çevrili olduğunu kaydetti.

Satamazsa kesecekler

Küçüklüğünde boğasına bir traktör verdiklerini ama satmadığını anlatan Elmas, “Şu an değeri 40 bin lira. Satamazsak da mezbahaya özel bir kesim alanı kurup, kestireceğiz” dedi.